Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Věrnost vyřazenému stroji

Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou

01. 10. 2019 - 24. 11. 2019

K 30. výročí sametové revoluce bude v Regionálním muzeu k vidění výstava od Víta Homolky a Vladimíra Trojánka Věrnost vyřazenému stroji. Na krok v podzemí, která mapuje literární samizdat ve Žďáře nad Sázavou.

Věrnost vyřazenému stroji

K 30. výročí sametové revoluce bude v Regionálním muzeu k vidění výstava od Víta Homolky a Vladimíra Trojánka Věrnost vyřazenému stroji. Na krok v podzemí, která mapuje literární samizdat ve Žďáře nad Sázavou. Obsahem nebudou jen ukázky samizdatové literatury (romány, texty rockových skupin, filozofické spisy, básně amerických beatníků, časopisy Vokno, Oslí uši, Kaluž na stropě a místní periodikum Vysoc činná), ale i jeho způsoby rozšiřování v podmínkách ilegality. Nebudou chybět ani leckdy kuriózní příběhy a zajímavé dobové dokumenty, vytištěné třeba na toaletním papíru.

Stranou nezůstane ani žďárský spolek Atomová Mihule, založený roku 1978, původně prezentovaný jen básníky a výtvarníky. Z něj posléze povstala dosud hrající rocková skupina, kterou připomenou fotografie, projekce z vystoupení i příběhy jejích členů, například Víta Bohumila Homolky, Radovana Neuwirtha a Vladimíra Trojánka. Na dobových magnetofonech bude k dispozici ukázka množení hudby a možnost jejího poslechu. Nezastupitelnou roli měla i Charta 77. Díky signatáři V. B. Homolkovi sem přichází a dále se množí Infoch (Informace o Chartě77), sdělení VONS (Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných). Výstava připomene fotografiemi, videokazetami a letáky také rok 1989 ve Žďáře a sleduje dobové dění až ke svobodným volbám a založení žďárského Kruhu nezávislé kultury. Chybět nebude ani originální rozmnožovací přístroj mimeograf, lidově zvaný cyklostyl. U příležitosti výstavy bude vydána kniha textů jeho členů včetně jejich příběhů.

Výstavu na Tvrzi doplňují dve menší výstavy v kině a knihovně. V Knihovně Matěje Josefa Sychry budou k vidění díla podepsaná autory (Václav Havel, Jiří Kolář, Milan Uhde apod.) a knihy, které dnes o tomto období vychází. V kině Vysočina bude vystavena ojedinělá ochutnávka z výtvarné tvorby spolku Atomová mihuleVýstavy potrvají od 1. října do 24. listopadu.

Vernisáž ke všem výstavám proběhne 1. října. V 16:00 odstartuje akci slavnostní zahájení v Knihovně Matěje Josefa Sychry, od 16:45 bude následovat komentovaná prohlídka výstavy v Regionálním muzeu a od 18:00 bude následovat raut a prohlídka děl spolku Atomová mihule. Vernisáž bude zakončena v 19:00 promítáním filmu týkajícího se neformální kultury v době totality.

Text: Miloslav Lopaur

Foto: Kamila Dvořáková

 

 

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Tvrz vypráví: Výstava k 90. výročí založení našeho muzea

01. 05. 2024 - 25. 08. 2024
Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou

Výstava věnovaná 90. výročí založení muzea seznámí návštěvníky hravou formou s pojmem tvrz a představí dva nejslavnější obyvatele té žďárské. Tvrz vypráví: Výstava k 90. výročí založení našeho muzea 1. května 2024 – 25. srpna 2024 Výstava věnovaná 90. výročí založení muzea seznámí návštěvníky hravou formou s pojmem tvrz a představí dva nejslavnější obyvatele té žďárské – zakladatele rybníků rychtáře Hanuše a pana Matouše Augustina Lejského z Rozenpachu, úředníka kardinála Ditrichštejna, který nakonec vstoupil do služeb slavného Albrechta z Valdštejna. Vyzkoušíte si zvedání břemene pomocí kladky, spatříte odlesk moci kardinála Ditrichštejna v podobě replik jeho mincí, zjistíte, čím se dal "zašpuntovat" rybník a zkusíte si postavit vlastní tvrz.      

Přečíst více

Stálá expozice dějin města

07. 09. 2016 - 31. 12. 2100
Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou

Stálá expozice dějin města Žďáru nad Sázavou Stálá expozice dějin města v Moučkově domě je otevřená celoročně od úterý do neděle (tedy kromě pondělí), prohlídky se konají vždy od 9:00 do 17:00 v každou celou hodinu krom 12:00 (polední přestávka), poslední prohlídka začíná v 16:00. Vstupenky se kupují v hlavní muzejní budově na Tvrzi. Můžete se těšit nejen na zajímavé exponáty z historie města, ale též na prvorepublikový obchod, měšťanský salón z přelomu 19. a 20. století a na interaktivní hernu, ve které si malí i velcí mohou vyzkoušet repliky historických zbraní a zbroje a dobové kostýmy. Seznámíte se také se třemi nejznámějšími žďárskými dary světu - dýmkou žďárkou, sladkými mejdlíčky a s taškou síťovkou. Nechybí ani tabule slavných žďárských osobností, na které naleznete třeba sportovce Martinu Sáblíkovou, Martina Koukala, Tomáše Rolinka, opata Václava Vejmluvu, historika MUDr. Bedřicha Drože, námořníka Veselého a čarodějnici Martu Nejezchlebku.      

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.