Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Žďárský uličník II/1

Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou

06. 12. 2017 - 07. 01. 2018

Dlouho očekávaný druhý díl knihy Miloslava Lopaura Žďárský uličník je konečně na světě! Tentokrát se zabývá zástavbou obce Zámk Žďár. Vzhledem ke značnému rozsahu textu a obrazové přílohy byla kniha rozdělena do dvou částí.

Vychází pokračování Žďárského uličníku

Dlouho očekávané pokračování knihy historika Miloslava Lopaura Žďárský uličník je konečně na světě. Tentokrát jde o historický místopis obce Zámek Žďár, na kterém s Miloslavem Lopaurem spolupracovali Jana Fuksová, Silvie Jagošová a Stanislav Mikule. Při práci se množství informací a obrazového materiálu rozrostlo natolik, že muselo být přikročeno k jejímu rozdělení do dvou dílů. Ten první popisuje na 296 stranách s více než pěti sty vyobrazeními osudy někdejšího kláštera a klášterního hospodářství. Dozvíte se mnoho zajímavostí z dějin kláštera a z jeho stavebního vývoje, seznámíte se se zámožným hrabětem Charlesem-Antoinem d’Harscampem, nahlédnete do klášterní knihovny i do opatské hrobky a poznáte všední život obyvatel kláštera, v němž nežili pouze mniši. Poprvé je také podrobněji poodhalena podoba žďárského barokního školství, například zdejšího gymnázia. Kniha je dovedena do roku 1948, takže se zde například dozvíte, kdo bydlel v někdejším klášteře v době, kdy zde bylo kolem šedesáti samostatných bytů, poznáte blíže osobnost obrozeneckého spisovatele Františka Turinského, vynálezce tašky síťovky Vavřína Krčila či učitele a hudebního skladatele Antonína Rohlíka, podrobné dějiny zámeckého pivovaru, mlýnu či školy. Podařilo se překvapivě zrekonstruovat například skutečnou podobu kostela sv. Markéty v 18. století a odkrýt účel stavby, kterou známe jako Letní prelaturu, která však nikdy prelaturou nebyla. Také se dozvíte, kde stály Pavláčky a jací lidé v nich žili a pracovali.

Kniha Žďárský uličník II/1 - Zámek Žďár, která bude jistě vítaným vánočním dárkem, stojí 349 Kč. Druhý díl by měl vyjít v příštím roce na jaře a bude se věnovat zástavbě obce Zámek Žďár. Můžete se tak těšit na osudy obyvatel Tálského mlýna, historii Starého i Nového dvora, zjistíte, jak vypadala Vápenice před svým zatopením, jak vypadala Drůbežna a kudy vedla úzkorozchodná lesní dráha.

Text: Stanislav Mikule

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Tvrz vypráví: Výstava k 90. výročí založení našeho muzea

01. 05. 2024 - 25. 08. 2024
Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou

Výstava věnovaná 90. výročí založení muzea seznámí návštěvníky hravou formou s pojmem tvrz a představí dva nejslavnější obyvatele té žďárské. Tvrz vypráví: Výstava k 90. výročí založení našeho muzea 1. května 2024 – 25. srpna 2024 Výstava věnovaná 90. výročí založení muzea seznámí návštěvníky hravou formou s pojmem tvrz a představí dva nejslavnější obyvatele té žďárské – zakladatele rybníků rychtáře Hanuše a pana Matouše Augustina Lejského z Rozenpachu, úředníka kardinála Ditrichštejna, který nakonec vstoupil do služeb slavného Albrechta z Valdštejna. Vyzkoušíte si zvedání břemene pomocí kladky, spatříte odlesk moci kardinála Ditrichštejna v podobě replik jeho mincí, zjistíte, čím se dal "zašpuntovat" rybník a zkusíte si postavit vlastní tvrz.      

Přečíst více

Stálá expozice dějin města

07. 09. 2016 - 31. 12. 2100
Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou

Stálá expozice dějin města Žďáru nad Sázavou Stálá expozice dějin města v Moučkově domě je otevřená celoročně od úterý do neděle (tedy kromě pondělí), prohlídky se konají vždy od 9:00 do 17:00 v každou celou hodinu krom 12:00 (polední přestávka), poslední prohlídka začíná v 16:00. Vstupenky se kupují v hlavní muzejní budově na Tvrzi. Můžete se těšit nejen na zajímavé exponáty z historie města, ale též na prvorepublikový obchod, měšťanský salón z přelomu 19. a 20. století a na interaktivní hernu, ve které si malí i velcí mohou vyzkoušet repliky historických zbraní a zbroje a dobové kostýmy. Seznámíte se také se třemi nejznámějšími žďárskými dary světu - dýmkou žďárkou, sladkými mejdlíčky a s taškou síťovkou. Nechybí ani tabule slavných žďárských osobností, na které naleznete třeba sportovce Martinu Sáblíkovou, Martina Koukala, Tomáše Rolinka, opata Václava Vejmluvu, historika MUDr. Bedřicha Drože, námořníka Veselého a čarodějnici Martu Nejezchlebku.      

Přečíst více





Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.