Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Podívejte se na digitalizované sbírky muzea

Regionální muzeum v Chrudimi

Ohodnoťte muzeum

Regionální muzeum v Chrudimi sídlí v novorenesanční budově z let 1897 – 1898 v centru města.


4,7
Celkový dojem z muzea

Vzniklo v roce 1892 jako Průmyslové muzeum pro východní Čechy v Chrudimi. Svou činností se soustřeďuje především na regionální dějiny a umělecký průmysl. Muzeum nabízí přednáškové cykly, interaktivní prohlídkové trasy, komentované prohlídky, edukační programy, letní příměstský tábor či workshopy. Po celý rok je možné navštívit čtyři expozice: Alfons Mucha - Plakáty, Mozaika z dějin regionu a expozice lidového nábytku. První z nich nabízí kolekci 42 plakátů významného českého secesního umělce doplněnou audiovizuální projekcí, grafickými listy, trojrozměrnými exponáty. Druhá předkládá prostřednictvím dvanácti scénických zastavení historii našeho města a poslední nabízí interiér jídelny dle architekta Jana Kouly z roku 1900. Přibližně patnáctkrát do roka jsou pořádány krátkodobé tematické výstavy dle výstavního plánu. 

Expozicemi muzea Vás provedou zkušení průvodci, kteří Vám poskytnou zajímavé informace. Pro školy jsou připravené edukační programy, které vedou k aktivnímu poznávání a tvůrčí činnosti.

V současnosti můžete navštívit následující EXPOZICE:

MOZAIKA Z DĚJIN REGIONU

Tato expozice Vás seznámí s dějinami města Chrudimi neobvyklým a zajímavým způsobem. Během prohlídky prochází návštěvník temným koridorem, ve kterém postupně objevuje 12 prostorových scén. Jejich prostřednictvím se přenese přímo do víru událostí, které ovlivnily historii města i chrudimského regionu. Každý ze 12 výjevů je oživen dynamickým osvětlením a zvukovou nahrávkou. Během prohlídky uvidíte žárový pohřeb matky v pravěku, zmenšený model středověkého města s ukázkami řemesel a domácností, vyplenění dominikánského kláštera v Chrudimi husity, scénu s opilými švédskými vojáky a služkou Dorotou znázorňující legendu o zázračném obrazu sv. Salvátora, ničení zakázaných knih páterem Koniášem, návštěvu císaře Františka Josefa I. v Chrudimi, lazaret za I. světové války či návštěvu prezidenta Masaryka na chrudimském hlavním náměstí. 

Vážení pedagogové, k expozici Mozaika z dějin regionu jsme připravili tři programy: Chrudimská mozaika (1.–4.třída), Mozaika pohádek, legend a pověstí (5.–7.třída), Mozaika z dějin regionu (8.třída-2.ročník). Edukační program Vaše žáky seznámí s historií města a pomůže jim lépe se orientovat v regionálních dějinách. Aktivizačními metodami provedeme žáky expozicí, získané informace ukotvíme společnou tvůrčí činností. Aktivity jsou přizpůsobeny danému věku. Čeká na ně power-pointová prezentace, samostatná práce s pracovními listy v prostorách muzea, tvůrčí činnost "Mozaika".

ALFONS MUCHA – PLAKÁTY

Moderní expozice plakátů Alfonse Muchy, která splňuje po technické stránce veškerá kritéria pro dlouhodobé uchovávání a vystavovaní takto cenných exponátů. Nechybí tu audiovizuální projekce, obrazové prezentace i interaktivní edukační programy v esteticky jedinečném prostředí. Tematicky je expozice rozdělena na divadelní, reklamní a propagační plakáty, dekorativní panó a kalendária. Kolekce 42 plakátů byla doplněna grafickými listy, trojrozměrnými exponáty a informacemi o životě Alfonse Muchy a jeho vztahu k Chrudimi.

K expozici jsme vytvořili bohatou nabídku výchovně vzdělávacích programů. Pracovní listy, prezentace, hry, které jsou určeny mateřským, základním i středním školám, pomohou poznat osobnost Alfonse Muchy i jeho dílo.

EXPOZICE LIDOVÉHO NÁBYTKU

Návštěvník zde může vidět interiér jídelny dle architekta Jana Kouly z roku 1900 a lidovou světnici s malovaným nábytkem regionálního charakteru z konce 19. století.

Zaměření: vlastivědné

Vložit příspěvek

Diskusní příspěvky

žádné příspěvky
Žádná aktualita

Kontakty

Adresa:

Regionální muzeum v Chrudimi
Široká 86
537 01 Chrudim
GPS: 49.952836, 15.7919554

Telefon:

+420469620330

Oficiální stránky muzea:

http://www.muzeumcr.cz


Výsledky hodnocení

Expozice a výstavy
4,7
Lidé v muzeu
5,0
Služby návštěvníkům
4,3
Doprovodné akce
1,7
Zobrazit všechna hodnocení muzea (3)
4,7
Celkový dojem z muzea

Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.