Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Regionální muzeum v Litomyšli

Ohodnoťte muzeum


4,8
Celkový dojem z muzea

Litomyšlské muzeum nabízí návštěvníkům expozice a výstavy v hlavní budově na zámeckém návrší, Rodný byt Bedřicha Smetany a Portmoneum - Museum Josefa Váchala (každý z objektů má na tomto portálu samostatný profil). Budovy se nacházejí v centru Litomyšle, jen pár minut chůze od sebe. Nejvýhodněji je můžete navštívit se sdruženým vstupným - více na webu muzea.

HLAVNÍ BUDOVA

Expozice - Nová stálá expozice „Litomyšl – město kultury a vzdělanosti“ představuje nebývale bohaté dějiny Litomyšle od jejich počátků až do současnosti. Hned v úvodu, v suterénním ochranném objektu, jsou prezentovány pozůstatky středověké a raně novověké zástavby kolem tzv. scholastikovy brány tak, jak byly archeology objeveny v roce 2013. Vedle navazuje expozice zámeckého návrší, kde je prostřednictvím 3D modelů a dokumentárního filmu představen pozoruhodný stavební vývoj této lokality – od kláštera přes biskupství, hrad s novým městem, zámecký areál, původní piaristické budovy až po současný stav.
Další části expozice obsahují řadu unikátních předmětů – mamutí kel nalezený v Litomyšli, katovský meč, iluminovaný graduál literátského sboru ze 16. století, obrovskou Müllerovu mapu Čech z 18. století, podmalby na skle, „Litomyšlské nebe“ s originálními osobními předměty A. Jiráska, B. Němcové, M. D. Rettigové a dalších osobností nebo staré tisky litomyšlské tiskárny a ruční tisky a štočky Josefa Portmana.
Jedinečné jsou předměty technického charakteru jako nejstarší fotoaparát v České republice, funkční replika Křižíkovy obloukové lampy či motocykl ESO 500. Vedle stovek dalších historických artefaktů, zbraní, malovaných střeleckých terčů, středověkých architektonických článků či kuriozit zde naleznete nejrůznější historické mapy, vyobrazení města i půvabné karikatury Quidona Šimka.
Pro (nejen) mladší návštěvníky je připraven pestrý interaktivní program – můžete si vyzkoušet, jak staří kartografové měřili vzdálenosti, hravou formou si ověřit své znalosti historie, obléknout se do kopií měšťanského a lidového oblečení z 19. století či si zahrát hru Za starého mocnářství. Nepřehlédnutelná je dětská expozice „Račte vstoupit“ s „replikou“ litomyšlského náměstí v „dětské“ velikosti a řadou zábavných prvků pro děti. Na závěr prohlídky si můžete odpočinout při sledování některého z historických filmů o Litomyšli.
Expozice je koncipována pro širokou veřejnost, od kulturních turistů po rodiny s dětmi. V nové expozici se rozhodně nudit nebudete.

Další nabídka – Muzeum pořádá celou řadu krátkodobých výstav zaměřených na historii i výtvarné umění. O prázdninách můžete strávit příjemný čas v dětské herně.

Budova - Barokní budova muzea byla postavena začátkem 18. století podle projektu Giovanni Battisty Alliprandiho jako sídlo piaristických škol. Piaristé zde poskytovali základní a středoškolské vzdělání, později tu působil i filozofický ústav. Studovaly a vyučovaly zde významné osobnosti své doby, právě tady se odehrává známá novela Filosofská historie od zdejšího profesora Aloise Jiráska. Muzeum zde sídlí od roku 1926.

Zřizovatelem Regionálního muzea v Litomyšli je Pardubický kraj.

 

 

Zaměření: vlastivědné

Vložit příspěvek

Diskusní příspěvky

žádné příspěvky
Žádná aktualita

Kontakty

Adresa:

Regionální muzeum v Litomyšli
Jiráskova 9
570 01 Litomyšl
GPS: 49.8724058, 16.3117622

Telefon:

+420461615287

Oficiální stránky muzea:

http://www.rml.cz


Výsledky hodnocení

Expozice a výstavy
4,9
Lidé v muzeu
4,8
Služby návštěvníkům
4,8
Doprovodné akce
0,6
Zobrazit všechna hodnocení muzea (8)
4,8
Celkový dojem z muzea

Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.