Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Afrika bez safari

Historická výstavní budova (Slezské zemské muzeum)

10. 01. 2018

V Africe najdeme nejvíce volně žijících divokých zvířat, jejichž život je ovlivněn nejen tvrdými zákony přírody, ale i lidskou činností. Nespoutaná krása zvířecí říše v africkém safari láká do této destinace ročně miliony turistů.

Víte však, že se na tomto území vyskytuje také řada vzácných botanických pokladů? Sérii letošních přednášek v Historické výstavní budově zahájí botanička Věra Koutecká. Společně s ní zájemci zhlédnou část pokladu Kapské květenné říše na jižním okraji Afriky. Ačkoli se jedná o nejmenší oblast ze všech šesti světových floristických říší, druhově je nesmírně rozmanitá (čítá okolo 9 000 druhů rostlin). Na přednášce se posluchači seznámí nejen se vzácnými či běžně rozšířenými rostlinami, které tvoří nepřehlédnutelnou součást zdejší krajiny, ale i s některými živočichy, zvláště ptáky. Chybět však nebude ani několik zástupců savců, plazů nebo bezobratlých, které se autorce při cestě přírodou podařilo potkat a vyfotografovat.

 

RNDr. Věra Koutecká je botanička, která se věnuje převážně ochraně přírody, a to nejen na Ostravsku, odkud pochází, ale i v řadě dalších destinací. V přírodě se pohybuje pěšky, na kole nebo na běžkách, de facto za každého počasí. Při svých cestách vše pečlivě fotograficky dokumentuje. Své snímky prezentovala v rámci několika knih o přírodě Karvinska, Hlučínska nebo Ostravy. Bohaté profesní zážitky uplatnila v dalších, tentokrát poetických knihách – Vábení Ducha Karpat, Odropění a Vábení ostravské robky, které svými výstižnými ilustracemi doprovodil výtvarník Ludvík Kunc.

 

Akce se koná ve středu 10. ledna 2018 v 17.30 hodin v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea. Vstup zdarma. Více na www.szm.cz.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.