Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Archeologický výzkum Müllerova domu v Opavě

Historická výstavní budova (Slezské zemské muzeum)

06. 12. 2017

Müllerův dům byl od středověku součástí areálu opavského hradu a je jedinou připomínkou někdejšího hradního sídla, které bylo později přestavěno na zámek. Díky archeologickému průzkumu ale víme, že historie tohoto místa je ještě starší.

Z areálu opavského hradu, který přibližně v letech 1383/85 až 1414 nechal postavit kníže Přemek I. Opavský, se do dnešní doby zachovalo pramálo. Nejvýraznějším pozůstatkem středověkého hradu, který byl později přestavěn na zámek, je barokní dům správce s klasicistní úpravou – dnes označovaný jako Müllerův dům. Ten prochází v současné době náročnou rekonstrukcí, jejíž součástí je také archeologický výzkum. Během něj se archeologům podařilo objevit nejen původní hradební zeď, ale i tisíce dalších nálezů, mezi které patří například zlomky luxusně zdobených keramických pohárů, středověký olověný křížek nebo dětská hračka v podobě hliněného koníka. O tom, že se zde nacházela hradní kuchyně, pak svědčí zejména kosterní pozůstatky zvířat či zbytky rostlinných semen používaných v hradní kuchyni při přípravě pokrmů.

Pokud vás zajímá, co dalšího odborníci zjistili, přijďte si poslechnout přednášku Soni Králové, archeoložky Slezského zemského muzea, která vás seznámí s výsledky archeologického průzkumu prováděného archeology Slezského zemského muzea v letech 2015 až 2017. Posluchači se dozvědí nejen o historii této významné archeologické lokality, ale také o tom, proč jsou pod Müllerovým domem středověké hradby, jaké jsou nejzajímavější nálezy z výzkumu či nejnovější výsledky odborných analýz.

Akce se koná ve středu 6. prosince 2017 v 17.30 hodin v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea. Vstupné zdarma. Více na www.szm.cz.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.