Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Gnalić - podmořský výzkum vraku renesanční lodi

Historická výstavní budova (Slezské zemské muzeum)

21. 02. 2018

Na dně moří a oceánů se skrývají nejen úchvatné přírodní scenérie, ale i řada zajímavých předmětů, které se životem pod vodou původně nijak nesouvisely. Jedním z nich jsou kupříkladu vraky lodí, jejichž cesta skončila dříve, než posádka zamýšlela…

Tak tomu bylo i v případě velké obchodní lodi Gagliana Grossa o nosnosti 750 tun, která na podzim roku 1583 ztroskotala u ostrůvku Gnalić na východním pobřeží Jadranu. Na palubě vezla náklad z domovských Benátek do Istanbulu. Většina zboží směřovala na dvůr sultána Murada III., který po nedávném požáru harému očekával mimo jiné zásilku skla na jeho obnovu. Té se však nedočkal… Pohnutý příběh této lodi a jejího nákladu je mimořádným zdrojem informací o rozvinutých obchodních stycích napříč Evropou. Archeologičtí potápěči vyzvedli z této lokality již více než 20 000 předmětů, které společně s dochovanými archivními záznamy řadí tuto oblast mezi světově velmi významnou.

Co tedy víme o historii této lodi, osudech posádky a zboží? Co lze pomocí nejmodernější technologie ještě z vraku a dalších nálezů zjistit?  Našlo se v útrobách lodi i zboží ze Slezska? Jak vypadal pozdně renesanční námořní obchod? To vše a mnoho dalšího se dozvíte na přednášce Matěje Martinčáka, pracovníka SZM a člena výzkumného týmu Adrias.

Akce se koná ve středu 21. února 2018 v 17.30 hodin v Historické výstaní budově Slezského zemského muzea. Vstup zdarma. Více na www.szm.cz.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.