Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Jan II. kníže z Lichtenštejna. Mecenáš a donátor Slezského zemského muzea

Historická výstavní budova (Slezské zemské muzeum)

31. 03. 2017 - 13. 08. 2017

Přes dvě stě padesát nejcennějších a umělecky nejhodnotnějších skvostů z darů knížete Jana II. z Lichtenštejna bude představeno veřejnosti prostřednictvím nové výstavy, a to v rozsahu, v jakém nebyly k vidění více než sto let.

Slezské zemské muzeum za dobu svého trvání získalo do svých sbírek řadu vynikajících uměleckých děl celoevropského i světového významu. Za mnohé z nich vděčí štědrému mecenáši a donátoru Janu II., knížeti z Lichtenštejna, který v průběhu let 1884 až 1929 daroval muzeu nejen cenné práce ze svých sbírek, ale zajistil i mnoho jiných děl, zakoupených přímo pro doplnění muzejního fondu. V neposlední řadě daroval muzeu pozemek a finanční dar na stavbu dnešní Historické výstavní budovy. A právě zde budou vystaveny nejvzácnější poklady z lichtenštejnského mecenátu.

Návštěvníci se budou moci projít lichtenštejnskou obrazárnou, kde zhlédnou například vzácné dílo Lucase van Valckenborcha s názvem Hostina.  Sbírka sochařství představí kolekci třiceti děl, zahrnující gotické dřevořezby i unikátní plakety či medaile, kterými se kromě našeho muzea pyšní i sbírky The Metropolitan Museum v New Yorku či The National Gallery of Art ve Washingtonu. Sbírkově nejobsáhlejší částí pak bude kolekce užitého umění, která představí předměty ze skla, keramiky, porcelánu či unikátní kusy nábytku, například zlacenou dětskou kolébku nebo bohatě zdobenou postel s nebesy. Na výstavě se zájemci seznámí i s dějinami lichtenštejnského rodu  a s jejich působením na Opavsku a Krnovsku. K vidění bude rovněž portrétní galerie členů tohoto rodu z muzejních sbírek.

Výstava s názvem Jan II. kníže z Lichtenštejna. Mecenáš a donátor Slezského zemského muzea je symbolickou oslavou a připomínkou jedné z nejvýznamnějších osobností, které se zapsaly do dějin Slezského zemského muzea. Veřejnosti bude přístupná od 31. března do 13. srpna 2017. Podrobné informace včetně termínů doprovodných akcí a fotografií z výstavy budou průběžně zveřejněny také na oficiálních webových stránkách www.szm.cz.

Výstava vznikla za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Opavy.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.