Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Kníže Jan II. z Lichtenštejna jako sběratel umění italské renesance

Historická výstavní budova (Slezské zemské muzeum)

28. 06. 2017

Na jakou uměleckou oblast zaměřoval svůj sběratelský zájem kníže Jan II. z Lichtenštejna? Vybíral si vzácné předměty sám, nebo dal na rady významných světových odborníků? A proč se rozhodl některé z nich věnovat dnešnímu Slezskému zemskému muzeu?

Lichtenštejnové byli jen jedním ze tří šlechtických rodů na našem území, které se soustavně věnovaly sbírání italského renesančního sochařství. Díky tomu se posluchači přednášky dozví podrobnosti například o souboru reliéfů z dílny Benedatta da Maiano nebo o mramorovém profilovém portrétu císaře Augusta připisovaném uznávanému florentskému sochaři Minu da Fiesole. V oblasti malby bude na přednášce představena práce s názvem Zázračné uzdravení chorých u hrobu sv. Mikuláše Tolentinského od Niccolò Giolfina z roku 1515 nebo dosud anonymní benátská desková malba znázorňující patrně smrt Kleopatry. Velice ceněná renesanční umělecká díla daroval muzeu kníže Jan II. z Lichtenštejna i v oboru keramiky, takže návštěvníci se budou moci seznámit např. s pestrobarevnými majolikovými mísami z dílny Sforzy di Marcantonio a porovnat je s jeho dalšími pracemi. V neposlední řadě věnoval Jan II. do sbírky SZM také více kusů vynikajícího italského renesančního nábytku, který bude v přednášce rovněž představen.

Přednáška se koná ve středu 28. června 2017 v 17.30 hodin v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea. Vstup zdarma. Více na www.szm.cz.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.