Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Korunovace britských králů v 19. a 20. století

Historická výstavní budova (Slezské zemské muzeum)

11. 10. 2017

Posvátný prostor Westminsterského opatství, v jehož útrobách se od roku 1066 konají korunovace panovníků ostrovního království, v sobě skrývá nejedno tajemství.

Není proto divu, že se v těchto mystikou protknutých místech dějí zejména během posvátného obřadu posvěcení běžnému smrtelníkovi jen těžko pochopitelné věci. Korunovace britských králů a královen k sobě svou výjimečností přitahovaly vždy pozornost nejen Britů, ale i obyvatel tzv. starého kontinentu. K rituálu, který je spojen s představením panovníka a jeho posvěcením a uvedením do úřadu, patří vedle tradičních prvků a zvláštností také náhody a přehmaty ovlivňující životy desetitisíců obyvatel hrdého Albionu a četných zemí Commenwealthu. Pro běžného smrtelníka zdánlivě bezvýznamné uvolnění části korunovačního klenotu nebo vzdáleným okem nezachytitelné chybné umístění koruny na panovníkovu hlavu mělo ve výkladu bedlivých strážců odkazu dávných předků dalekosáhlé důsledky na celkový průběh panovníkovy vlády.

Pokud Vás podrobně zajímá, proč na svou korunovaci nevzpomínala v dobrém slavná královna Viktorie, jaká událost způsobila odložení korunovace jejího syna Eduarda VII., jakou exotickou korunovaci zažil Jiří V. a proč naopak jeho syn o korunovaci přišel a přenechal ji jinému, nenechte si ujít přednášku Kamila Rodana, historika Slezského zemského muzea, která se koná ve středu 11. října 2017 v 17.30 hodin v Historické výstavní budově. Vstup zdarma. Více na www.szm.cz.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.