Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Korunovace evropských panovníků v 19. a 20. století

Historická výstavní budova (Slezské zemské muzeum)

07. 06. 2017

Jaké jsou náležitosti korunovačních řádů? Co všechno je jejich součástí? Ve kterých zemích se tato starodávná tradice udržuje? Jak dlouho se takový obřad plánuje? A jsou korunovace v dnešní době ještě vůbec důležité?

Korunovační obřad představoval v životě každého panovníka jeden z nejvýznamnějších státnických i osobních aktů. Faktická i obsahová stránka obřadu však v průběhu mnoha let doznala značných změn a se vstupem panovnických rodů do 20. století se také začalo uvažovat o významu tohoto obřadu pro současnou společnost.

Pokud vás toto téma zajímá více, nenechte si ujít přednášku Kamila Rodana, historika Slezského zemského muzea, která se uskuteční ve středu 7. června 2017 v 17.30 v Historické výstavní budově. Přednášející se zaměří nejen na odlišnosti v přístupu ke korunovačním obřadům v jednotlivých evropských zemích, ale také na jejich společné rysy. Přiblížíme vám i detaily ze zákulisí těchto slavnostních událostí a dozvíte se, proč se v Uhrách vydávali panovníci na korunovační pahorek, jakou pokrývku hlavy si nesměl vzít při své korunovaci na hlavu poslední ruský car nebo ve které zemi je koruna ztracená.

Vstup na přednášku je zdarma. Další informace najdete na www.szm.cz.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.