Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Odpočinutí věčné aneb královské hroby, hrobky a pohřebiště v novodobé historii

Historická výstavní budova (Slezské zemské muzeum)

Zamysleli jste se někdy nad tím, v kolika rakvích panovníci odpočívají a kdo jim v nich dělá společnost? Kdo s kým může po smrti ležet v jedné místnosti a jaká forma náhrobku uctí vznešeného zesnulého?

Lesk a pompa evropských panovnických rodin neměly skončit odchodem jejich vznešených představitelů do záhrobí, ale měly být zachovány i pro život na věčnosti. Královské hroby a hrobky tak i dnes představují němé svědky slávy svých majitelů a velikosti jejich bohatství. Umístění v nich se však řídilo a řídí přesnými pravidly spočívajícími na postavení vznešeného zesnulého v rámci rodové hierarchie a dalších atributech moci.

Přednáška Kamila Rodana, výzkumného pracovníka Slezského zemského muzea, volně navazuje na lednovou akci, během které se posluchači mohli poprvé blíže seznámit s tématem smrti v královských rodinách. Pokud jste první přednášku nestihli, nezoufejte. Přednášející v úvodu svého vyprávění krátce připomene ty nejzajímavější příběhy a postupně vám odhalí další tajemství posledních rozloučení se členy panovnických rodů.

 

Akce se koná ve středu 1. března 2017 v 17.30 hodin v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea. Vstupné zdarma. Více na www.szm.cz.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.