Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Opava jako město muzeí

Historická výstavní budova (Slezské zemské muzeum)

22. 03. 2017

Vzniklo zde nejstarší veřejné muzeum v České republice. Dodnes se na území tohoto města nachází řada významných paměťových institucí. Jaká je však jejich historie? V čem se liší a co je spojuje?

Nová publikace Pavla Šopáka, historika Slezského zemského muzea, je souborem esejistických textů, kterými završil své poznání  historie Slezského zemského muzea. V knize se autor zabývá mimo jiné domnělými i skutečnými historickými předchůdci této nejstarší veřejné paměťové instituce na našem území. Na řadě situací, počínaje rokem 1814 a obdobím tzv. normalizace konče, se pak kriticky vyrovnává nejen se samotnými dějinami muzeí, ale i s jejich dezinterpretacemi.

Kniha s titulem Město muzeí. Opava 1814–1989 se tak stává prvním syntetickým obrazem opavských muzejních institucí, napsaným pro dnešního, zejména mladého čtenáře, který se na dobu před třiceti či padesáti lety dívá jako na minulost stejně, jako když posuzuje události před dvěma staletími. Přesto i tato dějinná svědectví mohou dnešnímu čtenáři leccos napovědět.

Nejen s dějinami Slezského zemského muzea vás seznámí Pavel Šopák, historik a autor výše zmíněné publikace. Přednáška se koná ve středu 22. března 2017 v 17.30 hodin v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea. Vstupné zdarma. Více na www.szm.cz.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.