Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Opava v roce 1945

Historická výstavní budova (Slezské zemské muzeum)

Jaký byl průběh osvobozovacích bojů v Opavě? Které významné osobnosti se zasloužily o obnovu města? Odpovědi nejen na tyto otázky se dozvíte na přednášce historika Zdeňka Jiráska.

O tom, že Opava patřila po II. světové válce k nejvíce zničeným městům na území tehdejšího Československa, není sporu. Přednáška však posluchačům přiblíží nejen závěr válečného běsnění a okolnosti osvobození Opavy, ale také situaci v tomto městě po skončení krvavých bojů. Opava totiž, jako málokteré jiné město v českých zemích, dělila svůj čas na před osvobozením či po něm, respektive před dobytím či po něm. První část přednášky se tak zaměří především na budování Opavy jako pevnosti v době konce německé vlády nad městema na líčení samotných bojů.
 

Druhá část přednášky bude věnována obnově české správy, začátkům nového života ve městě a započetí rekonstrukčních prací. V závěru večera se posluchači dozvědí i to, jaké byly první poválečné opavské Vánoce a novoroční oslavy.

 

Akce se koná ve středu 18. května 2016 v 17 hodin v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea. Vstupné zdarma.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.