Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Osudy darů knížete Jana II. z Lichtenštejna Slezskému zemskému muzeu

Historická výstavní budova (Slezské zemské muzeum)

26. 04. 2017

Již mnohokrát bylo zmíněno, že kníže Jan II. z Lichtenštejna byl významným mecenášem a donátorem Slezského zemského muzea. Jaká tajemství však jeho dary skrývají? Odkud pocházejí? A komu dříve patřily?

Individuální historie knížecích darů je velmi pestrá. Mnohé pocházejí z významných uměleckých sbírek, jakou byla například sbírka průmyslníka Vojtěcha Lanny. Jiné prošly velkými aukcemi starožitností v evropských aukčních domech. Některé z nich Jan II. z Lichtenštejna zakoupil na svých cestách po Evropě a muzeu následně daroval.

Martin Janák, kurátor sbírky výtvarného umění Slezského zemského muzea, přiblíží posluchačům historii vybraných darů, které se dochovaly v muzejní sbírce a nyní jsou k vidění na výstavě v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea. Ve své přednášce bude sledovat nejen události, které předcházely převzetí předmětů do sbírky, ale i to, co se s nimi dělo poté – kde byly vystavovány, jak byly vědecky zhodnocovány, zda byly restaurovány, jak přečkaly válečné události a co se s nimi dělo prakticky až do dnešních dnů, kdy jsou opět představeny veřejnosti.

Přednáška se koná ve středu 26. dubna 2017 v 17.30 hodin v Historické výstavní budově. Vstup zdarma. Více na www.szm.cz.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.