Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Pancéřová legenda - šikovatel Kurt Knispel

Historická výstavní budova (Slezské zemské muzeum)

07. 11. 2017

Postava největšího tankového esa všech dob, šikovatele Kurta Knispela, zajímá jak historiky v České republice, tak badatele ve světě již mnoho let.

Tento rodák z malé vesnice Salisov u Zlatých  Hor ve Slezsku byl totiž znám svým odporem k německé válečné mašinérii, přesto patřil k nejvýkonnějším vojákům německého Wehrmachtu. Badatelům z Moravského zemského mueza se podařilo najít hrob i s jeho ostatky, ale kde a jak zemřel a jaký život vedl, zůstávalo stále tajemstvím.

Teprve o několik let později od nalezení hrobu se do Moravského zemského muzea dostal dopis jednoho německého občana, který náhodou našel v tisku zprávu o nalezení Knispelova hrobu.Na konci II. světové války sloužil jako nabíječ tanku Tiger II v osádce šikovatele Kurta Knispela. A právě díky jeho deníku a vzpomínkám se podařilo zjistit, kde byl Knispel smrtelně zraněn.

Přednáška Vlastimila Schildbergera, badatele z Historického oddělení Moravského zemského muzea, o válečných osudech osádky tanku i rodiny Kurta Knispela se koná v úterý 7. listopadu 2017 v 17.30 hodin v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea. Vstup zdarma. Více na www.szm.cz.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.