Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Petr Bezruč - bard prvý, co promluvil

Historická výstavní budova (Slezské zemské muzeum)

12. 09. 2017 - 18. 02. 2018

Petr Bezruč se na přelomu 19. a 20. století stal mluvčím lidu a jeho sbírka Slezské písně nejzásadnějším dílem české angažované poezie. Přesto se v myslích mnoha lidí usadil jakýsi pokřivený obraz básníka úzce spjatého s komunistickým režimem.

Po delší době, kdy byla osoba básníka odsunuta na okraj zájmů, využíváme příležitosti 150. výročí jeho narození, abychom se vrátili do 2. poloviny 19. století a společně s Vladimírem Vaškem pátrali po osudech Petra Bezruče.Na výstavě s názvem Petr Bezruč – bard prvý, co promluvil vám představíme zajímavosti z autorova života a jeho vztah k prostředí, v němž žil a které tak důvěrně popsal ve sbírce básní Slezské písně. Toto nejznámější Bezručovo dílo, na kterém celý život pracoval,
je rovněž jedním z hlavních témat celé výstavy. Návštěvníci mohou zhlédnout 81 originálních ilustrací předních českých výtvarných umělců, kteří v letošním roce obrazově zpracovali jednotlivé básně nového vydání Slezských písní. Některé z básní se tak vůbec poprvé za celou dobu své existence dočkaly výtvarného ztvárnění.

Slavnostní zahájení výstavy se uskuteční 12. září 2017 v 17 hodin v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea. Součástí vernisáže bude křest nového vydání Slezských písní. Více informací včetně doprovodných a edukačních programů najdete na www.szm.cz. Výstavu můžete zhlédnout do 18. února 2018.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.