Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Pomníky a památníky obětí první světové války ve Slezsku

Historická výstavní budova (Slezské zemské muzeum)

18. 01. 2017

Kolik pomníků a památníků obětí první světové války se nachází na území Slezska? Kdo se stará o jejich udržování? A liší se nějak slezské památníky od českých či moravských?

Řada pietních míst spojených s osudy hrdinů a obětí válečných konfliktů vznikla z iniciativy nadšenců. Úvodní část přednášky tak přiblíží obecné příčiny a okolnosti výstavby válečných památníků v českých zemích i ve světě. Pozornost bude věnována nejen typům těchto pomníků a jejich osudům v letech nacistické okupace a komunistického režimu, ale i specifickým rysům jejich vývoje ve Slezsku.

Nejen neznámá jména vytesaná do kamene, ale i samotné pomníky mají mnohdy velmi zajímavý osud. Posluchači se mimo jiné dozvědí, jakou roli hrála při stavbě pomníků tehdejší politika a jak se k tomuto fenoménu stavěla katolická církev. Přiblížíme jim také to, jak se lišilo vnímání první světové války mezi českými, německými a polskými obyvateli československého Slezska. A připomeneme rovněž osobnosti sochařů a kameníků, kteří se na tvorbě pomníků podíleli.

 

Přednáška se koná ve středu 18. ledna 2017 v 17.30 hodin v Historické výstavní budově. Vstupné zdarma. Více na www.szm.cz.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.