Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Přehlížený svět mechorostů

Historická výstavní budova (Slezské zemské muzeum)

20. 09. 2017

Mechorosty jsou na světě 140x déle než celý lidský druh. Přesto jsou díky své velikosti často přehlíženy. Jejich význam pro lidstvo je však větší, než si většina z nás dokáže představit.

Na světě je v současnosti evidováno přes 20 000 druhů mechů. Neméně zajímává je také skutečnost, že se jedná o první suchozemské rostliny. Jejich vznik je datován zhruba do doby před 510 – 630 miliony let. Mechorosty můžeme nalézt v rozmanitých prostředích a podmínkách od mrazivých polárních oblastí po tropy, od nížin do hor a od deštných pralesů po vyprahlé pouště. Jejich význam tkví hlavně v zadržování vody, čímž zabraňují povodním. Využívají se však také jako bioindikátory, chrání proti erozi a uplatnění nacházejí i v medicíně. Svět mechorostů je fascinující nejen řadou důležitých funkcí, ale především svou opomíjenou krásou, o které bude přednášet Lukáš Číhal, botanik Slezského zemského muzea. Během své přednášky vás seznámí například i s poměrně mladou vědní disciplínou, která se zabývá studiem mechorostů. Dozvíte se, proč je bryologie komplikovaným vědním oborem, jaké otázky se snaží zodpovědět nebo do kolika dalších vědních oborů zasahuje.

Přednáška se koná ve středu 20. září 2017 v 17.30 hodin v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea. Vstup zdarma. Další informace najdete na www.szm.cz.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.