Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Příběhy královských šperků

Historická výstavní budova (Slezské zemské muzeum)

15. 11. 2017

Majestátnost královských rodů zdůrazňuje nejen jejich historie, tituly nebo majetek, ale i honosné šperky.

Každá vévodkyně, princezna či královna se pyšní nádhernými diadémy, náramky a prsteny, které se stávají ozdobou rodinných i státních událostí. Krása a lesk těchto šperků nenechají ani dnes nikoho na pochybách, že se i svět kouzelných pohádek stává za určitých okolností realitou.

Odvěká pravda říká, že šaty dělají člověka. Nezbytnou součástí ženského oděvu je však také šperk. V dlouhé historii lidského rodu byly vyrobeny miliony šperků. A každý z nich má v sobě zakódováno své tajemství, svůj neopakovatelný příběh. Například nádherná smaragdová souprava francouzské císařovny Josefíny obeplula v rukách svých majitelek téměř celý svět. Dánské královny zase uvěřily v magickou sílu rubínů – kamenů vzniklých z krve matky Země. Krásu královských šperků, vznikající pod rukama vyhlášených klenotníků, však vedle vybraných kamenů a tvarů potvrzují také pohnuté osudy jejich majitelek. Královský šperk se v tomto svém smyslu stává spojnicí mezi minulostí a současností i závazkem pro držitelku, jakožto nositelkou jeho odvěkého odkazu.

Pokud Vás zajímá vznik těchto šperků a jejich osudy, nenechte si ujít přednášku Kamila Rodana, která se uskuteční ve středu 15. listopadu 2017 v 17.30 v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea. Dozvíte se například, kdo se opájel krásou těchto výjimečných šperků, kdo se radoval z jejich třpytu, nebo naopak, koho tížily na hrdle, rukách a na hlavě. Vstup na přednášku je zdarma. Více na www.szm.cz.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.