Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Radosti a úskalí výzkumu vážek nejen v České republice

Historická výstavní budova (Slezské zemské muzeum)

21. 04. 2017

Jak dlouho se vážky vyskytují na naší planetě? Kolik existuje druhů? Které jejich vlastnosti využívají vědci z oboru biologie či ekologie? A proč bychom se o vážky měli zajímat?

Se svými poznatky a zkušenostmi z dlouhodobého pozorování a výzkumu vážek vás seznámí Aleš Dolný, vedoucí Katedry biologie a ekologie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Už v dětství se věnoval sběru nejrůznějších brouků, nakonec jeho přízeň získaly právě vážky, ke kterým se dostal před více než 30 lety. Již na základní škole se zabýval především sběratelskou entomologií. Později chtěl ale něco zásadního zkoumat a objevovat. A právě vážky se ukázaly sice jako komerčně a sběratelsky málo zajímavé, zvláště v porovnání s brouky či motýly, ale z hlediska bádání naopak jako zcela mimořádné.

Pokud vás zajímá, jakým způsobem vážky odrážejí změny v krajině, proč patří mezi jedny z nejlepších bioindikátorů na Zemi nebo proč je v rámci evropské druhové ochrany přírody řadíme k nejvýznamnější skupině vodního hmyzu, nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost a přijďte si poslechnout přednášku Aleše Dolného.

Akce se koná v pátek 21. dubna 2017 v 15.00 hodin v Historické výstavní budově, a to v rámci oslav mezinárodního Dne Země. Vstupné zdarma. Více na www.szm.cz.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.