Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Slezský zemědělec a jeho problémy na přelomu 19. a 20. století

Historická výstavní budova (Slezské zemské muzeum)

03. 05. 2017

Jak se slezští zemědělci vypořádávali se změnami ve svém okolí? V čem je ovlivnil proces modernizace? Do jaké míry byli závislí na klimatických podmínkách? A jakou partnerku si pro své živobytí hledali?

Na tyto a další otázky odpoví Kamil Rodan, historik Slezského zemského muzea, který se tomuto tématu dlouhodobě věnuje. Během výkladu se přednášející zaměří především na problematiku slezského zemědělství na přelomu 19. a 20. století. Posluchači se tak dozvědí například důvody nadměrného zadlužení slezského venkova, možnosti jeho rozvoje i to, jak těžké bylo pro slezské zemědělce „soupeřit“ s rozvíjejícím se průmyslem, či další zajímavosti ze života Slezanů.

Slezské zemědělství procházelo od počátku 19. století převratnými strukturálními změnami. Značně limitováno bylo především v oblasti přírodních a lidských zdrojů. Zrušení roboty v revolučním roce 1848 a pozvolné pronikání nešlechticů do agrárního podnikání jsou jen některé aspekty proměny slezského zemědělství na přechodu mezi tradiční a občanskou společností. Hybatelem, předmětem i objektem těchto změn byl však vždy člověk – zemědělec.

Přednáška se koná ve středu 3. května 2017 v 17.30 hodin v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea. Vstup zdarma. Více na www.szm.cz.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.