Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Spolkový život ve Slezsku

Historická výstavní budova (Slezské zemské muzeum)

20. 09. 2016 - 24. 02. 2017

Výstava Spolkový život ve Slezsku představí spolky a jejich činnost v celé jejich šíři a rozmanitosti.Časově zahrne především druhou polovinu 19. a první půli 20. století s důrazem na kontinuitu vybraných spolkových aktivit do dnešních dní.

Velká pozornost proto bude věnována záslužným sborům dobrovolných hasičů, sportovním jednotám či turistickým spolkům. Zastoupeny budou jak české, tak německé spolky zasahující svým vlivem území českého Slezska.

Atraktivními exponáty budou připomenuty i spolky střelecké. Z oblasti umělecké budou představeny nejen spolky pěvecké a divadelní, ale i různě zaměřená sdružení výtvarných umělců. Stranou nezůstanou ani hospodářské a profesní spolky a spolky náboženské, vědecké, vzdělávací a kulturní. Z množství dalších sdružení se zřetelným přesahem do současnosti můžeme jmenovat ještě okrašlovací spolky, spolky pro obnovu památek a spolky charitativní. Mezi zábavnými a recesistickými spolky vynikne například stolní společnost Schlaraffia, jejíž členové na schůzky nosili výstřední kostýmy, řídili se vlastním kalendářem a užívali prvky vymyšlené řeči.

Vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 20. září 2016 v 17 hodin v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea, Komenského 10, Opava.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.