Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Válečná léta 1914-1918 na území Moravy a Slezska

Historická výstavní budova (Slezské zemské muzeum)

24. 11. 2016

Jaká byla kontrašpionážní úloha ostravského policejního komisařství v počáteční fázi první světové války? Kdo byl Emanuel Hajný a jak se vyvíjela situace v českém Slezsku?

Pokud vás zajímá téma první světové války a jejího dopadu na oblast Moravy a Slezska, nenechte si ujít konferenci, kterou jsme připravili pro zájemce z řad odborné i laické veřejnosti. Jednotlivé příspěvky budou věnovány bojovému nasazení moravských a slezských vojenských útvarů, ale také aspektům života v zázemí – národnostní a politické teorii i praxi a dopadům válečných událostí na ekonomiku, správu či kulturu.

 

Své referáty přednesou Ondřej Kolář, vedoucí Oddělení historického výzkumu SZM, Ivan Puš z Katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, Pavel Šopák, výzkumný a vývojový pracovník Slezského zemského muzea, Pavel Kreisinger z Ústavu pro studium totalitních režimů nebo student Ústavu historických věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity Tomáš Rusek. Posluchači se seznámí například s fungováním opavského muzea ve válečných letech, s opatřeními rakousko-uherských úřadů proti ruské špionáži ve Slezsku nebo s osudem vojáka a diplomata Emanuela Hajného.

 

Konference se uskuteční ve čtvrtek 24. listopadu 2016 od 10 hodin v Historické výstavní budově. Vstup zdarma.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.