Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Vynikající umělecká díla ze sbírky Slezského zemského muzea a jejich protějšky v předních světových muzeích

Historická výstavní budova (Slezské zemské muzeum)

24. 05. 2017

Slezské zemské muzeum se může pyšnit řadou vynikajících uměleckých děl, jejichž další odlitky, varianty, součásti nebo protějšky se nalézají i ve sbírkách několika předních světových paměťových institucí.

Velkou zásluhu na bohatosti umělecké sbírky SZM měl mimo jiné kníže Jan II. z Lichtenštejna. A právě jeho darům bude věnována další z cyklu přednášek o tomto významném mecenáši a donátoru Slezského zemského muzea. Martin Janák, kurátor sbírky výtvarného umění SZM  a spoluautor výstavy o Janu II. z Lichtenštejna se tentokrát zaměří na vzácné, přesto veřejnosti málo známé předměty z  depozitáře SZM. Nejen zájemci o umění se tak mohou těšit na zajímavé povídání, během kterého jim představíme opravdu mimořádně vzácné umělecké předměty.

Sochařské, respektive kovolitecké, a uměleckořemeslné práce byly často vyráběny ve více kusech, které se od sebe buď prakticky nelišily, nebo jen v detailech. Podobně i malíři vytvářeli jeden oblíbený portrét ve více verzích nebo portrétovali tutéž osobu v různém věku. Některé exponáty, které jsou k vidění na aktuální výstavě v Historické výstavní budově, tak můžeme porovnat s uměleckými díly opatrovanými takovými institucemi, jako je pařížský Louvre, Metropolitní muzeum v New Yorku, Puškinovo muzeum v Moskvě, umělecký institut v Chicagu nebo Germánské národní muzeum v Norimberku.

Přednáška se koná ve středu 24. května 2017 v 17.30 hodin v Historické výstavní budově. Vstup zdarma. Více na www.szm.cz.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.