Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Přednáška o krajině v literatuře českého Slezska a širšího Ostravska

Památník Petra Bezruče (Slezské zemské muzeum)

24. 11. 2015

Jak se spisovatelům z přelomu 19. a 20. století podařilo zachytit pohled na slezskou krajinu? A pod jakými vlivy se tento krajinopisný obraz regionu vyvíjel a proměňoval?

To a mnoho dalšího se dozvíte na přednášce, kterou jsme pro vás připravili v Památníku Petra Bezruče.

Literární historik Martin Tomášek vás během své přednášky podrobně seznámí nejen s tím, proč byl obraz krajiny v literatuře českého Slezska a širšího Ostravska pro autory tak důležitým motivem v jejich tvorbě, ale i s dalšími výraznými aspekty tehdejšího literárního života. „Jelikož dobová publicistika a beletrie byla významným katalyzátorem dění na přelomu 19. a 20. století, můžeme se dnes zabývat jak nacionálním napětím mezi zdejšími Čechy, Němci (Židy) a Poláky, tak i dynamickým hospodářským a politickým rozvojem, respektive jeho literární odezvou,“ vysvětluje Martin Tomášek, literární historik Ostravské univerzity.

Přednáška se koná v úterý 24. listopadu 2015 v 17.00 v Památníku Petra Bezruče. Akce je součástí výstavy Abeceda literatury, jež nabízí k vidění díla známých i méně známých slezských autorů a kterou můžete v Památníku Petra Bezruče navštívit až do 29. února 2016. Vstupné na přednášku je zdarma. Více informací na www.szm.cz


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.