Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Toulky muzejního fotografa

Památník Petra Bezruče (Slezské zemské muzeum)

22. 02. 2017 - 30. 07. 2017

Slezské zemské muzeum připravilo výstavu věnovanou jedné z čelních osobností fotografické dokumentace – Rudolfu Chodurovi. Prostřednictvím jeho snímků vám představíme podmanivou krajinu západního Slezska a mnoho dalších krás našeho kraje.

Účetní Rudolf Chodura trávil své volné chvíle s fotoaparátem, jehož prostřednictvím zaznamenával přírodní i architektonické krásy Slezska. Jako člen opavského Klubu fotografů amatérů neustále zdokonaloval svou techniku a začátkem 20. let 20. století už naplno podlehl kouzlu fotografie. Do té doby stále ještě amatérský fotograf netušil, jak osudové pro něj bude setkání s dr. Wilhelmem Braunem, tehdejším ředitelem Slezského muzea. Braun si již tehdy velmi dobře uvědomoval sílu obrazové výpovědi fotografií a Chodurovy snímky ho zaujaly natolik, že mu okamžitě nabídl spolupráci při dokumentování kulturních památek ve Slezsku. Chodura tak začal systematicky dokumentovat oblast téměř celého Slezska. Za dobu svého působení v muzeu v letech 1939–1945 se mu podařilo nafotit téměř 20 tisíc černobílých negativů, které jsou i dnes mnohdy jediným obrazovým dokladem toho, jak kdysi tyto lokality vypadaly.

Výstava představí průřez tvorbou Rudolfa Chodury. Vernisáž se uskuteční v úterý 21. února 2017 v 17 hodin v Památníku Petra Bezruče a k vidění bude do 30. července 2017. K výstavě je připraven také edukační program. Více informací na www.szm.cz.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.