Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Komponovaný večer - Jeremiášův pláč

Stará synagoga, expozice: „Židovské tradice a zvyky“

Akce probíhá ve Staré synagoze od 19.00 Komponovaný večer v rámci projektu Večery v synagoze. Blanka Hejtmánková a Věra Müllerová

V přibližně hodinovém komponovaném programu doplní hudbu mladičké polské pianistky a skladatelky Josimy Feldschuh, která zemřela ve čtrnácti letech na tuberkulózu, a skladby jednoho z nejtalentovanějších židovských hudebníků, pianistů, skladatelů a pedagogů Gideona Kleina, jehož umělecký vývoj byl stejně jako v případě dalších krutě ukončen holo­caustem, dva rozměrnější texty mimořádně nadaného a rovněž předčasně zemřelého básníka Jiřího Ortena.
BLANKA HEJTMÁNKOVÁ
Blanka Hejtmánková se přednesu věnuje od klatovských gymnaziálních studií. Tehdy se pravidelně účastnila festivalů poezie (Wolkrův Prostějov, Moravský festival poezie Valašské Meziříčí, Šrámkova Sobotka), na nichž získala různá ocenění. Z této doby se také datují počátky bohaté spolupráce s mnoha veřejnými institucemi na literárně hudebních programech pro veřejnost (jejími hosty byli např. R. Lukavský, I. Hurník, M. Ivanov, J. Kolář či J. Žáček). Spolupracovala i na nahrávkách ucelené řady učebnic českého jazyka nakladatelství Fraus, Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky namluvila audioknihu s texty 15. století. Jako profesorka českého jazyka a literatury na plzeňské Konzervatoři se snažila vést studenty k uměleckému projevu (recitačnímu i literárnímu – vydala 12 sborníků jejich prací). Její svěřenci pravidelně získávali ocenění v soutěžích národních i mezinárodních a tvoří dál, z některých se stali renomovaní publicisté či redaktoři.
VĚRA MÜLLEROVÁ
Věra Müllerová je absolventkou klavírního oddělení Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze ze třídy prof. Jana Panenky. Přínosem pro její další hudební vzdělání byla stáž u prof. J. S. Tkače na Vysoké hudební škole v Kyjevě. Tato škola také doporučila Věru Müllerovou k účasti na mezinárodní klavírní soutěži v Tokiu (1981), kde se jako jediná česká účastnice probojovala do užšího výběru soutěžících. Od roku 1980 působí jako profesorka sólové klavírní hry na Plzeňské konzervatoři a od roku 2001 externě spolupracuje se Západočeskou univerzitou v Plzni. Má za sebou rozsáhlou koncertní činnost. Koncertuje nejen u nás, ale i v dalších zemí Evropy, v Japonsku a USA. Opakovaně zasedá v porotě mezinárodní soutěže pořádané institucí Anglo – Czech Trust v Londýně a je lektorkou mistrovských kurzů ve Frenshamu ve Velké Británii. Spolupracuje s Českým rozhlasem, Českou televizí, nahrává pro různé společnosti.
Koná se za podpory Nadačního fondu obětem holocaustu a Nadace Rudolfa Löwyho.
Vstupné: 
na místě i přes platformu GoOut
Základní- 100,-
Snížené - 80,-
https://goout.net/cs/vecery-v-synagoze-jeremiasuv-plac/szfbakt/

Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.