Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Polské dny - Bracha

Stará synagoga, expozice: „Židovské tradice a zvyky“

01. 09. 2020 - 09. 10. 2020

Výstava fotografií v rámci Polských dní v Plzni, kdy máte možnost poznat tradice a kulturu Polska. Autorka fotografií Agnieszka Traczewszka, vám představí fotografie s tématikou návratů do polských štetlů.

Už potřetí se v Plzni konají Polské dny, jejich těžištěm bude opět zářijový termín. Zveme na výstavy, filmové projekce, autorská setkání i koncerty.
Neznámou epizodu z druhé světové války přiblíží výstava „Pasy pro život“ ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje, kterou doplní 17. 9. přednáška a promítání dokumentárního filmu. Druhou výstavu, tentokrát umělecké fotografie s tematikou židovského dědictví v Polsku a návratů současných ortodoxních Židů na místa spojená s jejich předky, budou moci zájemci navštívit ve Staré synagoze – výstava má název „Bracha / Požehnání“. Polský street art se v Plzni představil už v rámci srpnového festivalu WALLZ, během nějž vznikl v plzeňském veřejném prostoru mural polského umělce Zbioka. Jeho tvorba bude následně prezentována až do konce září na kolektivní výstavě v DEPU2015.
Ani letos nepřijdou milovníci literatury o polský program na veletrhu Svět knihy, který se odehraje ve dnech 25.-26. září. Polský bohemista Aleksander Kaczorowski zde v rozhovoru s českým spisovatelem a scenáristou Pavlem Kosatíkem představí svou novou knihu o Otovi Pavlovi, která vyšla i v češtině. Dalším hostem bude filmařka a spisovatelka Marta Dzido, jež za knihu Slast (rovněž byla vydána i česky) získala loni Evropskou literární cenu. A bezprostředně po ukončení Světa knihy, 26. 9. večer, bude možné se na koncertě Pocta polským rockovým legendám v Zach’s Pubu seznámit s písněmi, které utvářely polskou hudební kulturu. Kultovní polské skladby zazní v nových neotřelých aranžích v podání zpěvačky Agy Twardoch s kapelou.
Divadelní část Polských dnů v Plzni připravilo Johan Centrum – v prostorách Moving Station se bude konat představení Kobietostan. Jeho název by se dal do češtiny přeložit jako Ženostán, inscenace vznikla na základě rozhovorů s ženami ve věznicích a azylových domech. Filmoví fanoušci se mohou těšit na tři polské filmy ve Filmovém klubu Plzeň, bude mezi nimi i film Corpus Christi, nominovaný v letošním roce na Oscara.
Program připravil Polský institut v Praze ve spolupráci s městem Plzeň a pod záštitou primátora města Plzně Martina Baxy.


Vyhledat muzeum


Aktuality

Kabalat Šabat s Mgr. Jiřím Blažkem, Th.D.

30. 10. 2020
Stará synagoga, expozice: „Židovské tradice a zvyky“

18:00 – 21:00 Pravidelné setkání Kabalat šabat v Domu šámese ve dvoře Staré synagogy. Vstupné se neplatí, připojit se může každý. Příspěvek formou košer občerstvení je vítán. Na místě je možné před zahájením Šabatu zakoupit košer víno.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.