Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Polské dny - Bracha

Stará synagoga, expozice: „Židovské tradice a zvyky“

01. 09. 2020 - 09. 10. 2020

Výstava fotografií v rámci Polských dní v Plzni, kdy máte možnost poznat tradice a kulturu Polska. Autorka fotografií Agnieszka Traczewszka, vám představí fotografie s tématikou návratů do polských štetlů.

Už potřetí se v Plzni konají Polské dny, jejich těžištěm bude opět zářijový termín. Zveme na výstavy, filmové projekce, autorská setkání i koncerty.
Neznámou epizodu z druhé světové války přiblíží výstava „Pasy pro život“ ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje, kterou doplní 17. 9. přednáška a promítání dokumentárního filmu. Druhou výstavu, tentokrát umělecké fotografie s tematikou židovského dědictví v Polsku a návratů současných ortodoxních Židů na místa spojená s jejich předky, budou moci zájemci navštívit ve Staré synagoze – výstava má název „Bracha / Požehnání“. Polský street art se v Plzni představil už v rámci srpnového festivalu WALLZ, během nějž vznikl v plzeňském veřejném prostoru mural polského umělce Zbioka. Jeho tvorba bude následně prezentována až do konce září na kolektivní výstavě v DEPU2015.
Ani letos nepřijdou milovníci literatury o polský program na veletrhu Svět knihy, který se odehraje ve dnech 25.-26. září. Polský bohemista Aleksander Kaczorowski zde v rozhovoru s českým spisovatelem a scenáristou Pavlem Kosatíkem představí svou novou knihu o Otovi Pavlovi, která vyšla i v češtině. Dalším hostem bude filmařka a spisovatelka Marta Dzido, jež za knihu Slast (rovněž byla vydána i česky) získala loni Evropskou literární cenu. A bezprostředně po ukončení Světa knihy, 26. 9. večer, bude možné se na koncertě Pocta polským rockovým legendám v Zach’s Pubu seznámit s písněmi, které utvářely polskou hudební kulturu. Kultovní polské skladby zazní v nových neotřelých aranžích v podání zpěvačky Agy Twardoch s kapelou.
Divadelní část Polských dnů v Plzni připravilo Johan Centrum – v prostorách Moving Station se bude konat představení Kobietostan. Jeho název by se dal do češtiny přeložit jako Ženostán, inscenace vznikla na základě rozhovorů s ženami ve věznicích a azylových domech. Filmoví fanoušci se mohou těšit na tři polské filmy ve Filmovém klubu Plzeň, bude mezi nimi i film Corpus Christi, nominovaný v letošním roce na Oscara.
Program připravil Polský institut v Praze ve spolupráci s městem Plzeň a pod záštitou primátora města Plzně Martina Baxy.


Vyhledat muzeum


Aktuality

Židovské hřbitovy - Polabí 1.


Stará synagoga, expozice: „Židovské tradice a zvyky“

Akce začíná v 17.00 v Rabínském domě. Palackého 442/3, Plzeň 301 00 9. 9. 2024 - 17.00 / pondělí Polabí 1. přednáška Václava Freda Chvátala Tentokrát zavítáme do Polabí, které díky vysoké hustotě osídlení poskytovalo dobré možnosti podnikání i pro židovskou komunitu. V době tereziánských represí se Polabí stalo azylem mnoha židovských rodin, vyhnaných z Prahy. Navštívíme hřbitovy Postřižín, Spomyšl, Brandýs, velký a významný hřbitov v Mladé Boleslavi, a také malý, téměř zapomenutý hřbitůvek v Bosyni, jehož záhada zatím zůstává neobjasněná. 30 Kč na místě Rabínský dům Palackého 442/3, Plzeň 301 00 Vchod mezi kebabem a Akvaterou

Přečíst více

Přednáška : Hudební nástroje v Bibli


Stará synagoga, expozice: „Židovské tradice a zvyky“

Akce začíná v 17.00 v Rabínském domě Palackého 442/3, 301 00, Plzeň Vchod mezi kebabem a Akvaterou přednáší Michaela Augustinová Hudba byla běžnou součástí života starých Hebrejců, pojila se s uctíváním Hospodina, s válkou i společenskými událostmi. Pravděpodobně nejznámějším židovským nástrojem se stal šofar a král David proslavil též strunný nástroj kinnor, tím však bohatý instrumentář zdaleka nekončí. Které další hudební nástroje provázely Izrael za biblických časů? Základ znalostí poskytuje sama Bible, doplňuje ji archeologie a komparativní etnomuzikologie. 30 korun českých na místě

Přečíst více





Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.