Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Polské dny - Bracha

Stará synagoga, expozice: „Židovské tradice a zvyky“

01. 09. 2020 - 09. 10. 2020

Výstava fotografií v rámci Polských dní v Plzni, kdy máte možnost poznat tradice a kulturu Polska. Autorka fotografií Agnieszka Traczewszka, vám představí fotografie s tématikou návratů do polských štetlů.

Už potřetí se v Plzni konají Polské dny, jejich těžištěm bude opět zářijový termín. Zveme na výstavy, filmové projekce, autorská setkání i koncerty.
Neznámou epizodu z druhé světové války přiblíží výstava „Pasy pro život“ ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje, kterou doplní 17. 9. přednáška a promítání dokumentárního filmu. Druhou výstavu, tentokrát umělecké fotografie s tematikou židovského dědictví v Polsku a návratů současných ortodoxních Židů na místa spojená s jejich předky, budou moci zájemci navštívit ve Staré synagoze – výstava má název „Bracha / Požehnání“. Polský street art se v Plzni představil už v rámci srpnového festivalu WALLZ, během nějž vznikl v plzeňském veřejném prostoru mural polského umělce Zbioka. Jeho tvorba bude následně prezentována až do konce září na kolektivní výstavě v DEPU2015.
Ani letos nepřijdou milovníci literatury o polský program na veletrhu Svět knihy, který se odehraje ve dnech 25.-26. září. Polský bohemista Aleksander Kaczorowski zde v rozhovoru s českým spisovatelem a scenáristou Pavlem Kosatíkem představí svou novou knihu o Otovi Pavlovi, která vyšla i v češtině. Dalším hostem bude filmařka a spisovatelka Marta Dzido, jež za knihu Slast (rovněž byla vydána i česky) získala loni Evropskou literární cenu. A bezprostředně po ukončení Světa knihy, 26. 9. večer, bude možné se na koncertě Pocta polským rockovým legendám v Zach’s Pubu seznámit s písněmi, které utvářely polskou hudební kulturu. Kultovní polské skladby zazní v nových neotřelých aranžích v podání zpěvačky Agy Twardoch s kapelou.
Divadelní část Polských dnů v Plzni připravilo Johan Centrum – v prostorách Moving Station se bude konat představení Kobietostan. Jeho název by se dal do češtiny přeložit jako Ženostán, inscenace vznikla na základě rozhovorů s ženami ve věznicích a azylových domech. Filmoví fanoušci se mohou těšit na tři polské filmy ve Filmovém klubu Plzeň, bude mezi nimi i film Corpus Christi, nominovaný v letošním roce na Oscara.
Program připravil Polský institut v Praze ve spolupráci s městem Plzeň a pod záštitou primátora města Plzně Martina Baxy.


Vyhledat muzeum


Aktuality

XII. ročník 2024 festival Procházky uměním s Jitkou Hosprovou "České komorní matiné"


Stará synagoga, expozice: „Židovské tradice a zvyky“

2. 6. 2024 10:30 Plzeň /Stará synagoga / Smetana 200 Koncert pro školy XII. ročník 2024 festival Procházky uměním s Jitkou Hosprovou 2. 6. 2024 10:30 Plzeň /Stará synagoga / Smetana 200 Koncert pro školy XII. ročník 2024 festival Procházky uměním s Jitkou Hosprovou "České komorní matiné" Veronika Bóhmová – klavír Miroslav Matějka - flétna Bledar Zajmi - violoncello Jitka Hosprová - viola Dopolední koncert ,,České komorní matiné" je věnován oslavám Roku České Hudby/ Smetana 200.V podání členů souboru Martinů Ensemble zazní hudba nejvýznamnějších českých skladatelů, kteří patří mezi vybrané osobnosti roku České hudby. Budeme tak moci vyslechnout zajímavá díla v podání skvělých interpretů v novém festivalovém formátu - v dopoledním matiné. Program: Jan Václav Tomášek: Tre ditirambi č. 2 E dur op. 65 pro klavír Antonín Dvořák: Sonatina G dur op 100, B.120 (napsáno 1893 v Americe) (úprava pro flétnu a klavír) Bedřich Smetana: Fantazie na české národní písně pro klavír (premiéra 6.7.1862 v Mladé Boleslavi Leoš Janáček: Pohádka pro violoncello a klavír Bohuslav Martinů: Scherzo (Divertimento) pro flétnu a klavír (část ze Sextetu pro dechy a klavír) H.174 450 Kč / prochazkyumenim.cz

Přečíst více

Rok české hudby - pocta Bedřichu Smetanovy

02. 06. 2024 - 06. 05. 2024
Stará synagoga, expozice: „Židovské tradice a zvyky“

2. červen 2024 - 19.00 / neděle Rok české hudby - pocta Bedřichu Smetanovi Účinkující : Tomáš Hostýnek a Petr Novák   Oblíbené klavírní duo Hostýnek - Novák představí virtuózní díla Bedřicha Smetany pro sólový i čtyřruční klavír. V první části programu zazní kompletní provedení II. řady Smetanových Českých tanců, jež obsahuje celkem 10 stylizovaných skladeb. Poté bude následovat skladatelova originální transkripce Vltavy pro čtyřruční klavír z cyklu symfonických básní Má vlast. Stará synagoga v Plzni Smetanovy sady 80/5, Plzeň, 301 00 Vstupenky naleznete v předprodeji na platformě GoOut či na pokladně Velké synagogy a Rabínského domu. Pokud bude ještě místo, bude možnost zakoupit vstupenky i na místě před koncertem a to pouze za hotovost. Základní - 150 Korun českých Snížené - 100 Korun českých https://goout.net/cs/rok-ceske-hudby-pocta-bedrichu-smetanovi/szpqgex/

Přečíst více

MAOK V PLZNI – BENEFIČNÍ KONCERT PRO ZACHOVÁNÍ MOUDROSTI PRALESA


Stará synagoga, expozice: „Židovské tradice a zvyky“

MAOK V PLZNI – BENEFIČNÍ KONCERT PRO ZACHOVÁNÍ MOUDROSTI PRALESA ŽIVÉ SETKÁNÍ S AGUSTINEM ALLPOU GREFOU A JEHO ŽENOU MÍŠOU MAOK V PLZNI – BENEFIČNÍ KONCERT PRO ZACHOVÁNÍ MOUDROSTI PRALESA ŽIVÉ SETKÁNÍ S AGUSTINEM ALLPOU GREFOU A JEHO ŽENOU MÍŠOU Ve spojení sil, moudrosti a odvaze, existuje možnost zázraků. Vaše melodie srdce možná tepe stejně jako Naše a touží se podílet na tom, aby prastaré stromy Amazonie, ta nádherná divoká knihovna země a hluboká znalost kosmologie domorodců, zůstala naživu. Pokud ano, sejděte se s námi, užijte si setkání, možná pocítíte stejně jako my, že se nepokoušíme zachránit prales, ale splétáme se s tak hluboce léčivou, ryzí, vábivou, moudrou energií, že vzniká pocit tance. Co znamená Benefiční koncert v našem podání? Hudebník dostane snížený honorář, který pokryje jeho náklady, z vybrané částky se zaplatí nájemné prostor synagogy, DPH (12%) a procenta za předprodej vstupenek (5-10%), bude vyplacena částka 1000,- korun jako cestovné produkci. Všechny zbývající peníze, které se vyberou na vstupenkách, poputují na účet spolku ŽIVOT Postaru z.s. Co je to za spolek? V indiánském jazyce kičua znamená Ruku Samay, nejen „život postaru“, ale označuje také „starou moudrost“. Šaman a léčitel Agustin Humberto Grefa založil usedlost v srdci amazonského pralesa, kterou spravuje a provozuje početná indiánská rodina Grefových. Rodina má bohaté zkušenosti s ekoturistikou a věnují se také šamanskému léčení podle tradic od nepaměti předávaných z generaci na generaci. Miriam se s touto krásnou rodinou a jejich příběhem seznámila prostřednictvím Míši a Agustina, jejichž láska vytvořila most mezi Čechami a dalekou Amazonií. Když jí popisovali problémy, jimž ekvádorská Amazonie čelí, rozhodla se pomoci, jak jen bude v jejich silách a oslovila s prosbou o spolupráci AVATAR klub, Miroslavu Brožovou. Projekt vzniká ve spolupráci a vy se můžete stát významnou součástí sítě podpory. Doporučujeme se podívat na webové stránky ŽIVOT Postaru z.s. 21.5. se nejdříve od 18:30 živě setkáme s Agustinem a Míšou (nevíme, na jak dlouho, ale pokud budou unavení – Plzeň je pro ně zastávka na cestě – promítneme rozhovor z Meltingpotu, kde společně vypráví Agu a Míša , od 19:30 začne koncert Maoka. Cena za vstupenku je 650,- korun, kapacita místa je pouze 150 lidí. Těšíme se na Vás.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.