Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Polské dny - Bracha

Stará synagoga, expozice: „Židovské tradice a zvyky“

01. 09. 2020 - 09. 10. 2020

Výstava fotografií v rámci Polských dní v Plzni, kdy máte možnost poznat tradice a kulturu Polska. Autorka fotografií Agnieszka Traczewszka, vám představí fotografie s tématikou návratů do polských štetlů.

Už potřetí se v Plzni konají Polské dny, jejich těžištěm bude opět zářijový termín. Zveme na výstavy, filmové projekce, autorská setkání i koncerty.
Neznámou epizodu z druhé světové války přiblíží výstava „Pasy pro život“ ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje, kterou doplní 17. 9. přednáška a promítání dokumentárního filmu. Druhou výstavu, tentokrát umělecké fotografie s tematikou židovského dědictví v Polsku a návratů současných ortodoxních Židů na místa spojená s jejich předky, budou moci zájemci navštívit ve Staré synagoze – výstava má název „Bracha / Požehnání“. Polský street art se v Plzni představil už v rámci srpnového festivalu WALLZ, během nějž vznikl v plzeňském veřejném prostoru mural polského umělce Zbioka. Jeho tvorba bude následně prezentována až do konce září na kolektivní výstavě v DEPU2015.
Ani letos nepřijdou milovníci literatury o polský program na veletrhu Svět knihy, který se odehraje ve dnech 25.-26. září. Polský bohemista Aleksander Kaczorowski zde v rozhovoru s českým spisovatelem a scenáristou Pavlem Kosatíkem představí svou novou knihu o Otovi Pavlovi, která vyšla i v češtině. Dalším hostem bude filmařka a spisovatelka Marta Dzido, jež za knihu Slast (rovněž byla vydána i česky) získala loni Evropskou literární cenu. A bezprostředně po ukončení Světa knihy, 26. 9. večer, bude možné se na koncertě Pocta polským rockovým legendám v Zach’s Pubu seznámit s písněmi, které utvářely polskou hudební kulturu. Kultovní polské skladby zazní v nových neotřelých aranžích v podání zpěvačky Agy Twardoch s kapelou.
Divadelní část Polských dnů v Plzni připravilo Johan Centrum – v prostorách Moving Station se bude konat představení Kobietostan. Jeho název by se dal do češtiny přeložit jako Ženostán, inscenace vznikla na základě rozhovorů s ženami ve věznicích a azylových domech. Filmoví fanoušci se mohou těšit na tři polské filmy ve Filmovém klubu Plzeň, bude mezi nimi i film Corpus Christi, nominovaný v letošním roce na Oscara.
Program připravil Polský institut v Praze ve spolupráci s městem Plzeň a pod záštitou primátora města Plzně Martina Baxy.


Vyhledat muzeum


Aktuality

Veřejné čtení jmen Jom ha-šoa


Stará synagoga, expozice: „Židovské tradice a zvyky“

Akce začíná ve 14.00 Srdečně zveme veřejnost ke společnému čtení jmen. Jako každý rok budeme společně číst jména lidí, kteří byli během druhé světové války pro svůj původ nacisty nespravedlivě pronásledováni a zavražděni. Stejně jako v minulých letech se touto akcí připojujeme k uctění památky hrdinů a obětí holocaustu, který nese název Jom ha-šoa ve ha gvura (Den holocaustu a hrdinství) a upomíná na den zahájení povstání židovských vězňů nacistického ghetta ve Varšavě. Odvaha a hrdinství vězňů varšavského ghetta i všech dalších, kteří se odhodlali hájit právo na důstojnost nejen svou, ale i všech dalších utlačovaných a ponižovaných, je pro nás dodnes inspirací. Srdečně zveme veřejnost ke společnému čtení jmen.

Přečíst více

JARMILA


Stará synagoga, expozice: „Židovské tradice a zvyky“

Koncert začíná v 18.00 v neděli. vstupné dobrovolné / na místě koncert Dvojice vystupující pod starobylým jménem JARMILA ve složení Petra Horáková (zpěv) a Pavel Jung (kytara) se zabývá hudební archeologií a ve vlastních úpravách oživuje české filmové písně z dob 30. a 40. let. Vintage atmosféra černobílých filmů vás vrátí zpět do časů první republiky a jejího vkusně romantického patosu. Vstupné dobrovolné / na místě Stará synagoga Plzeň

Přečíst více

MAOK V PLZNI – BENEFIČNÍ KONCERT PRO ZACHOVÁNÍ MOUDROSTI PRALESA


Stará synagoga, expozice: „Židovské tradice a zvyky“

MAOK V PLZNI – BENEFIČNÍ KONCERT PRO ZACHOVÁNÍ MOUDROSTI PRALESA ŽIVÉ SETKÁNÍ S AGUSTINEM ALLPOU GREFOU A JEHO ŽENOU MÍŠOU MAOK V PLZNI – BENEFIČNÍ KONCERT PRO ZACHOVÁNÍ MOUDROSTI PRALESA ŽIVÉ SETKÁNÍ S AGUSTINEM ALLPOU GREFOU A JEHO ŽENOU MÍŠOU Ve spojení sil, moudrosti a odvaze, existuje možnost zázraků. Vaše melodie srdce možná tepe stejně jako Naše a touží se podílet na tom, aby prastaré stromy Amazonie, ta nádherná divoká knihovna země a hluboká znalost kosmologie domorodců, zůstala naživu. Pokud ano, sejděte se s námi, užijte si setkání, možná pocítíte stejně jako my, že se nepokoušíme zachránit prales, ale splétáme se s tak hluboce léčivou, ryzí, vábivou, moudrou energií, že vzniká pocit tance. Co znamená Benefiční koncert v našem podání? Hudebník dostane snížený honorář, který pokryje jeho náklady, z vybrané částky se zaplatí nájemné prostor synagogy, DPH (12%) a procenta za předprodej vstupenek (5-10%), bude vyplacena částka 1000,- korun jako cestovné produkci. Všechny zbývající peníze, které se vyberou na vstupenkách, poputují na účet spolku ŽIVOT Postaru z.s. Co je to za spolek? V indiánském jazyce kičua znamená Ruku Samay, nejen „život postaru“, ale označuje také „starou moudrost“. Šaman a léčitel Agustin Humberto Grefa založil usedlost v srdci amazonského pralesa, kterou spravuje a provozuje početná indiánská rodina Grefových. Rodina má bohaté zkušenosti s ekoturistikou a věnují se také šamanskému léčení podle tradic od nepaměti předávaných z generaci na generaci. Miriam se s touto krásnou rodinou a jejich příběhem seznámila prostřednictvím Míši a Agustina, jejichž láska vytvořila most mezi Čechami a dalekou Amazonií. Když jí popisovali problémy, jimž ekvádorská Amazonie čelí, rozhodla se pomoci, jak jen bude v jejich silách a oslovila s prosbou o spolupráci AVATAR klub, Miroslavu Brožovou. Projekt vzniká ve spolupráci a vy se můžete stát významnou součástí sítě podpory. Doporučujeme se podívat na webové stránky ŽIVOT Postaru z.s. 21.5. se nejdříve od 18:30 živě setkáme s Agustinem a Míšou (nevíme, na jak dlouho, ale pokud budou unavení – Plzeň je pro ně zastávka na cestě – promítneme rozhovor z Meltingpotu, kde společně vypráví Agu a Míša , od 19:30 začne koncert Maoka. Cena za vstupenku je 650,- korun, kapacita místa je pouze 150 lidí. Těšíme se na Vás.

Přečíst více





Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.