Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Promítání : Město darované a Transport z ráje

Stará synagoga, expozice: „Židovské tradice a zvyky“

Akce se koná v Domě Šámese u Staré synagogy od 18.00. Akce se koná v rámci projektu Navzdory osudu. Nejdříve promítáme jedenáctiminutový dokument Město darované. Následně připojíme film s názvem: Transport z ráje.

Promítání v rámci projektu Navzdory osudu
MĚSTO DAROVANÉ/ dokument / předfilm
Původní film „Vůdce daroval Židům město“ vznikl na objednávku propagačních jednotek SS a bezpečnostní služby SD v roce 1944 při příležitosti návštěvy Červeného kříže v koncentračním táboře Terezín. Měl sloužit jako propaganda, ale ve skutečnosti silně kontrastoval s reálnými životem v terezínském ghettu. Nakonec byl shledán naivním i ze strany samotných nacistů, nebyl nikdy uveřejněn a byl zničen. NAVZDORY tomu se části tohoto snímku dochovaly a divák je může shlédnut doplněné o historické údaje lidí vězněných v Terezíně.
Režie: Vladimír Kressl
Délka projekce: 11 minut
Hrají: Otakar Brousek st., Luděk Munzar, Pavel Haas, Karel Ančerl, Hans Krása
TRANSPORT Z RÁJE/ drama / hlavní film
Snímek z prostředí terezínského ghetta vznikl podle povídkové knihy Arnošta Lustiga Noc a naděje. V úvodu filmu je Terezín vyobrazen jako klidné a šťastné místo. Lidé zde mají radost ze života, bohatý společenský život a pěkné oblečení. Je to však pravda?
Je to jen „potěmkinovská“ iluze, vytvořená pro natáčení nacistické propagandistické reportáže.
Prostřednictvím mozaiky lidských osudů autoři zachycují dusivou atmosféru ghetta. Ukazují, že NAVZDORY ponížení a nelidským podmínkám si terezínští vězni zachovávají důstojnost a dovedou se i vzepřít nespravedlnosti.
Režie: Zbyněk Brynych
Předloha: Arnošt Lustig
Délka projekce: 93 minut
Hrají: Zdeněk Štěpánek, Ilja Prachař, Ladislav Pešek, Jindřich Narenta, Vlastimil Brodský a další...
Koná se ve spolupráci s Národním filmovým archivem za finanční podpory Nadačního fondu obětem holocaustu a statutárního města Plzeň.
Vstupné: dobrovolné 

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Neuvěřitelné: židé a židovky jsou lidé jako my


Stará synagoga, expozice: „Židovské tradice a zvyky“

Akce se koná v rámci projektu Navzdory osudu v Domě šámese u Staré synagogy v Plzni od 18.00 Podnadpis: Z toho bude akorát antisemitismus, z toho vašeho výzkumu. Martin Šmok bude hovořit o zkušenostech s výzkumem bílých míst židovské historie, ale také historie považované za historii židovskou jen a pouze ve světle stereotypních rasistických představ, které u nás utvrdily nacistické norimberské zákony a bolševické představy o dědičném sionismu." MARTIN ŠMOK Výzkumník, scenárista, filmový dokumentarista a kurátor zabývající se židovskou historií a vzdělávacími projekty proti xenofobii a rasismu. V rámci dvacetileté spolupráce s USC Shoah Foundation Institute při Univerzitě Jižní Kalifornie vyvíjí multimediální vzdělávací programy v češtině pro digitální platformy IWalk a IWitness. Je autorem několika filmových dokumentů a výstav. Koná se za podpory NFOH a statutárního města Plzeň

Přečíst více

Promítání - Démanty noci


Stará synagoga, expozice: „Židovské tradice a zvyky“

Akce se koná v Domě Šámese u Staré synagogy v Plzni od 18.00. Démanty noci se promítají v rámci projektu Navzdory osudu. Režie: Jan Němec Předloha: Arnošt Lustig Délka projekce: 64 minut Hrají: Ladislav Jánský, Antonín Kumbera, Ilse Bischofová,... Snímek byl natočen podle povídky Arnošta Lustiga, Tma nemá stín ze sbírky Démanty noci. Navzdory tomu, že je příběh velmi jednoduchý, nenechá Vás chladnými. Uvidíte dva bezejmenné chlapce (Prvního a Druhého), kteří uprchli z transportu smrti směřujícího do koncentračního tábora. Poskytnou Vám neobvyklý pohled na válečné téma, intenzivně subjektivním pohledem. Příběh útěku dvou židovských mladíků je naturalistickým zkoumáním pocitů ohrožení, zavržení a vykořeněnosti. Do zážitků zbědovaných chlapců v sudetském lese vstupují vzpomínky, sny a představy. Akce se koná za podpory NFOH a statutárního města Plzeň a za spolupráce v Národním filmovým archivem

Přečíst více

Promítání - Daleká cesta


Stará synagoga, expozice: „Židovské tradice a zvyky“

Akce se koná v Domě Šámese u Staré synagogy od 18:00 Snímek promítáme v rámci projektu Navzdory osudu. Režie: Alfréd Radok Délka projekce: 108 minut Hrají: Blanka Waleská, Otomar Krejča st., Viktor Očásek, Zdeňka Baldová,... Na počátku okupace již jedna mladá židovská lékařka Hana Kaufmannová tuší, že už tak špatná situace se bude pro židy ještě zhoršovat. Sama byla propuštěna z kliniky a její rodině hrozila deportace do Terezína. Aby si zachránila život, provdá se za kolegu, který je tzv. „rasově čistý“. Navzdory zlým podmínkám odmítne opustit rodnou zem. Bude schopna uchránit sebe a své blízké? Film v sobě zachycuje zcela otevřeně genocidu a všechny hrůzy páchané na židovském obyvatelstvu a to nejen v Terezínském ghettu. V určitých částech je snímek doplněný stylizovaným dokumentárním materiálem. Akce se koná za podpory NFOH a statutárního města Plzeň za spolupráce s Národním filmovým archivem.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.