Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Promítání : Město darované a Transport z ráje

Stará synagoga, expozice: „Židovské tradice a zvyky“

Akce se koná v Domě Šámese u Staré synagogy od 18.00. Akce se koná v rámci projektu Navzdory osudu. Nejdříve promítáme jedenáctiminutový dokument Město darované. Následně připojíme film s názvem: Transport z ráje.

Promítání v rámci projektu Navzdory osudu
MĚSTO DAROVANÉ/ dokument / předfilm
Původní film „Vůdce daroval Židům město“ vznikl na objednávku propagačních jednotek SS a bezpečnostní služby SD v roce 1944 při příležitosti návštěvy Červeného kříže v koncentračním táboře Terezín. Měl sloužit jako propaganda, ale ve skutečnosti silně kontrastoval s reálnými životem v terezínském ghettu. Nakonec byl shledán naivním i ze strany samotných nacistů, nebyl nikdy uveřejněn a byl zničen. NAVZDORY tomu se části tohoto snímku dochovaly a divák je může shlédnut doplněné o historické údaje lidí vězněných v Terezíně.
Režie: Vladimír Kressl
Délka projekce: 11 minut
Hrají: Otakar Brousek st., Luděk Munzar, Pavel Haas, Karel Ančerl, Hans Krása
TRANSPORT Z RÁJE/ drama / hlavní film
Snímek z prostředí terezínského ghetta vznikl podle povídkové knihy Arnošta Lustiga Noc a naděje. V úvodu filmu je Terezín vyobrazen jako klidné a šťastné místo. Lidé zde mají radost ze života, bohatý společenský život a pěkné oblečení. Je to však pravda?
Je to jen „potěmkinovská“ iluze, vytvořená pro natáčení nacistické propagandistické reportáže.
Prostřednictvím mozaiky lidských osudů autoři zachycují dusivou atmosféru ghetta. Ukazují, že NAVZDORY ponížení a nelidským podmínkám si terezínští vězni zachovávají důstojnost a dovedou se i vzepřít nespravedlnosti.
Režie: Zbyněk Brynych
Předloha: Arnošt Lustig
Délka projekce: 93 minut
Hrají: Zdeněk Štěpánek, Ilja Prachař, Ladislav Pešek, Jindřich Narenta, Vlastimil Brodský a další...
Koná se ve spolupráci s Národním filmovým archivem za finanční podpory Nadačního fondu obětem holocaustu a statutárního města Plzeň.
Vstupné: dobrovolné 

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Recitál Vlaďky Bauerové

19. 06. 2024
Stará synagoga, expozice: „Židovské tradice a zvyky“

Koncert začíná ve 19.00 ve Staré synagoze v Plzni. Smetanovy sady 80/5, Plzeň, 301 00 Vnitroblok Recitál Vlaďky Bauerové před letním slunovratem se letos uskuteční 19. června ve Staré synagoze. O magickou a veselou atmosféru nebude nouze. Těšíme se na Vás Vstupenky si můžete zakoupit přes telefonní číslo: 604 437 190 za 350 Kč 

Přečíst více

XII. ročník 2024 festival Procházky uměním s Jitkou Hosprovou "České komorní matiné"


Stará synagoga, expozice: „Židovské tradice a zvyky“

2. 6. 2024 10:30 Plzeň /Stará synagoga / Smetana 200 Koncert pro školy XII. ročník 2024 festival Procházky uměním s Jitkou Hosprovou 2. 6. 2024 10:30 Plzeň /Stará synagoga / Smetana 200 Koncert pro školy XII. ročník 2024 festival Procházky uměním s Jitkou Hosprovou "České komorní matiné" Veronika Bóhmová – klavír Miroslav Matějka - flétna Bledar Zajmi - violoncello Jitka Hosprová - viola Dopolední koncert ,,České komorní matiné" je věnován oslavám Roku České Hudby/ Smetana 200.V podání členů souboru Martinů Ensemble zazní hudba nejvýznamnějších českých skladatelů, kteří patří mezi vybrané osobnosti roku České hudby. Budeme tak moci vyslechnout zajímavá díla v podání skvělých interpretů v novém festivalovém formátu - v dopoledním matiné. Program: Jan Václav Tomášek: Tre ditirambi č. 2 E dur op. 65 pro klavír Antonín Dvořák: Sonatina G dur op 100, B.120 (napsáno 1893 v Americe) (úprava pro flétnu a klavír) Bedřich Smetana: Fantazie na české národní písně pro klavír (premiéra 6.7.1862 v Mladé Boleslavi Leoš Janáček: Pohádka pro violoncello a klavír Bohuslav Martinů: Scherzo (Divertimento) pro flétnu a klavír (část ze Sextetu pro dechy a klavír) H.174 450 Kč / prochazkyumenim.cz

Přečíst více

Rok české hudby - pocta Bedřichu Smetanovy

02. 06. 2024 - 06. 05. 2024
Stará synagoga, expozice: „Židovské tradice a zvyky“

2. červen 2024 - 19.00 / neděle Rok české hudby - pocta Bedřichu Smetanovi Účinkující : Tomáš Hostýnek a Petr Novák   Oblíbené klavírní duo Hostýnek - Novák představí virtuózní díla Bedřicha Smetany pro sólový i čtyřruční klavír. V první části programu zazní kompletní provedení II. řady Smetanových Českých tanců, jež obsahuje celkem 10 stylizovaných skladeb. Poté bude následovat skladatelova originální transkripce Vltavy pro čtyřruční klavír z cyklu symfonických básní Má vlast. Stará synagoga v Plzni Smetanovy sady 80/5, Plzeň, 301 00 Vstupenky naleznete v předprodeji na platformě GoOut či na pokladně Velké synagogy a Rabínského domu. Pokud bude ještě místo, bude možnost zakoupit vstupenky i na místě před koncertem a to pouze za hotovost. Základní - 150 Korun českých Snížené - 100 Korun českých https://goout.net/cs/rok-ceske-hudby-pocta-bedrichu-smetanovi/szpqgex/

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.