Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Promítání : Město darované a Transport z ráje

Stará synagoga, expozice: „Židovské tradice a zvyky“

Akce se koná v Domě Šámese u Staré synagogy od 18.00. Akce se koná v rámci projektu Navzdory osudu. Nejdříve promítáme jedenáctiminutový dokument Město darované. Následně připojíme film s názvem: Transport z ráje.

Promítání v rámci projektu Navzdory osudu
MĚSTO DAROVANÉ/ dokument / předfilm
Původní film „Vůdce daroval Židům město“ vznikl na objednávku propagačních jednotek SS a bezpečnostní služby SD v roce 1944 při příležitosti návštěvy Červeného kříže v koncentračním táboře Terezín. Měl sloužit jako propaganda, ale ve skutečnosti silně kontrastoval s reálnými životem v terezínském ghettu. Nakonec byl shledán naivním i ze strany samotných nacistů, nebyl nikdy uveřejněn a byl zničen. NAVZDORY tomu se části tohoto snímku dochovaly a divák je může shlédnut doplněné o historické údaje lidí vězněných v Terezíně.
Režie: Vladimír Kressl
Délka projekce: 11 minut
Hrají: Otakar Brousek st., Luděk Munzar, Pavel Haas, Karel Ančerl, Hans Krása
TRANSPORT Z RÁJE/ drama / hlavní film
Snímek z prostředí terezínského ghetta vznikl podle povídkové knihy Arnošta Lustiga Noc a naděje. V úvodu filmu je Terezín vyobrazen jako klidné a šťastné místo. Lidé zde mají radost ze života, bohatý společenský život a pěkné oblečení. Je to však pravda?
Je to jen „potěmkinovská“ iluze, vytvořená pro natáčení nacistické propagandistické reportáže.
Prostřednictvím mozaiky lidských osudů autoři zachycují dusivou atmosféru ghetta. Ukazují, že NAVZDORY ponížení a nelidským podmínkám si terezínští vězni zachovávají důstojnost a dovedou se i vzepřít nespravedlnosti.
Režie: Zbyněk Brynych
Předloha: Arnošt Lustig
Délka projekce: 93 minut
Hrají: Zdeněk Štěpánek, Ilja Prachař, Ladislav Pešek, Jindřich Narenta, Vlastimil Brodský a další...
Koná se ve spolupráci s Národním filmovým archivem za finanční podpory Nadačního fondu obětem holocaustu a statutárního města Plzeň.
Vstupné: dobrovolné 

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Židovské hřbitovy - Polabí 1.


Stará synagoga, expozice: „Židovské tradice a zvyky“

Akce začíná v 17.00 v Rabínském domě. Palackého 442/3, Plzeň 301 00 9. 9. 2024 - 17.00 / pondělí Polabí 1. přednáška Václava Freda Chvátala Tentokrát zavítáme do Polabí, které díky vysoké hustotě osídlení poskytovalo dobré možnosti podnikání i pro židovskou komunitu. V době tereziánských represí se Polabí stalo azylem mnoha židovských rodin, vyhnaných z Prahy. Navštívíme hřbitovy Postřižín, Spomyšl, Brandýs, velký a významný hřbitov v Mladé Boleslavi, a také malý, téměř zapomenutý hřbitůvek v Bosyni, jehož záhada zatím zůstává neobjasněná. 30 Kč na místě Rabínský dům Palackého 442/3, Plzeň 301 00 Vchod mezi kebabem a Akvaterou

Přečíst více

Přednáška : Hudební nástroje v Bibli


Stará synagoga, expozice: „Židovské tradice a zvyky“

Akce začíná v 17.00 v Rabínském domě Palackého 442/3, 301 00, Plzeň Vchod mezi kebabem a Akvaterou přednáší Michaela Augustinová Hudba byla běžnou součástí života starých Hebrejců, pojila se s uctíváním Hospodina, s válkou i společenskými událostmi. Pravděpodobně nejznámějším židovským nástrojem se stal šofar a král David proslavil též strunný nástroj kinnor, tím však bohatý instrumentář zdaleka nekončí. Které další hudební nástroje provázely Izrael za biblických časů? Základ znalostí poskytuje sama Bible, doplňuje ji archeologie a komparativní etnomuzikologie. 30 korun českých na místě

Přečíst více





Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.