Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Workshop: Ornamentální zpěv v modální hudbě

Stará synagoga, expozice: „Židovské tradice a zvyky“

10.00 - 17.00 Tento kurz je pro všechny, kteří milují ve zpěvu bohaté melodie, "orientální" "čtvrttónové" nebo "mikrotonální" ladění, emoce vyjádřené ornamenty a nikoli akordovými postupy.

Mým cílem je přiblížit zpěv nezápadní modální hudby, především hudby blízkého východu a středomoří. Řekneme si něco o různých typech ladění, o stupnicích/módech, tzv. makamech, a naučíme se je slyšet a zpívat - není to tak těžké, jak se může zdát. Nakonec se v těchto nových tónech ponoříme do jedné řecké a jedné sefardské písně, obou upravených pro vícehlas, a zkusíme v nich improvizovat.
Připomínka: Nebudeme se primárně zabývat pěveckou technikou ve smyslu tvorby hlasu, ani nebudu zasahovat do způsobu (rejstříky, barvy), jakým účastníci budou zpívat. Budeme zde řešit pouze formu :)

Účastníci dostanou vytištěné materiály.

Požadavky pro zájemce o kurz:
Lepší intonace je nutná; porozumění hudební notaci je výhodou, ale ne nezbytné; schopnost improvizace výhodou.
V rámci přihlášení mi, prosím, zašlete přes úschovnu nebo přímo na email nahrávku svého zpěvu bez doprovodu. Může to být jakákoli píseň nebo improvizace.

ROZVRH
před 10:00
společné setkání v přednáškové místnosti synagogy.

10:00-13:00
Teoreticko-praktická část v přednáškové místnosti: Úvod do modální hudby, přehled používaných intervalů a stupnic, rytmů, struktura skladeb; intonování v jiném ladění,
Přesun do synagogy: trénink jednoduchých melodií v konkrétních stupnicích, improvizace;

13:00-14:00
přestávka na oběd

14:00-17:00
Nácvik písní, improvizace jednotlivců a improvizace skupiny

PŘIHLAŠOVÁNÍ
V případě zájmu, nebo v případě nejasností a pochybností :), pište mi na email jirina.bab@gmail.com.
Cena kurzu je 1500 kč, platbu odešlete, prosím, nejpozději do 15. 7., číslo účtu Vám odešlu po přihlášení.

Něco o mně, lektorce:
Tvořím a vystupuji pod jménem Silva Morasten. Baví mě objevovat neznámé žánry a techniky zpěvu. Učím zpěv v Plzni, v Praze i online, okrajově pracuji jako muzikoterapeut, a ve volném čase studuji různé hudební teorie, především ve flamencu, makamech a staré evropské hudbě (od gotiky do baroka).


Vyhledat muzeum


Aktuality

Židovské hřbitovy - Polabí 1.


Stará synagoga, expozice: „Židovské tradice a zvyky“

Akce začíná v 17.00 v Rabínském domě. Palackého 442/3, Plzeň 301 00 9. 9. 2024 - 17.00 / pondělí Polabí 1. přednáška Václava Freda Chvátala Tentokrát zavítáme do Polabí, které díky vysoké hustotě osídlení poskytovalo dobré možnosti podnikání i pro židovskou komunitu. V době tereziánských represí se Polabí stalo azylem mnoha židovských rodin, vyhnaných z Prahy. Navštívíme hřbitovy Postřižín, Spomyšl, Brandýs, velký a významný hřbitov v Mladé Boleslavi, a také malý, téměř zapomenutý hřbitůvek v Bosyni, jehož záhada zatím zůstává neobjasněná. 30 Kč na místě Rabínský dům Palackého 442/3, Plzeň 301 00 Vchod mezi kebabem a Akvaterou

Přečíst více

Přednáška : Hudební nástroje v Bibli


Stará synagoga, expozice: „Židovské tradice a zvyky“

Akce začíná v 17.00 v Rabínském domě Palackého 442/3, 301 00, Plzeň Vchod mezi kebabem a Akvaterou přednáší Michaela Augustinová Hudba byla běžnou součástí života starých Hebrejců, pojila se s uctíváním Hospodina, s válkou i společenskými událostmi. Pravděpodobně nejznámějším židovským nástrojem se stal šofar a král David proslavil též strunný nástroj kinnor, tím však bohatý instrumentář zdaleka nekončí. Které další hudební nástroje provázely Izrael za biblických časů? Základ znalostí poskytuje sama Bible, doplňuje ji archeologie a komparativní etnomuzikologie. 30 korun českých na místě

Přečíst více





Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.