Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Den pevnostních muzeí jižní Moravy

Areál československého opevnění v Šatově (Technické muzeum v Brně)

18. 06. 2016

Zájemci o vojenskou historii a československé opevnění mají jedinečnou možnost během jediného dne poznat různé typy opevnění a porovnat vybavení těchto objektů.

Den pevnostních muzeí je jednodenní společná akce provozovatelů pevnostních objektů na jižní Moravě. Zapojení provozovatelé objektů československého opevnění zpřístupní v sobotu 18. června 2016 v době od 10.00 do 16.00 svá muzea a expozice. Některé jsou státními muzei, ale převážná část se nachází v péči dobrovolníků z klubů vojenské historie. Na tento den si někteří provozovatelé muzeí připravili doprovodný program, který zatraktivní samotné prohlídky pevnostních objektů.

Technické muzeum v Brně je tradičním partnerem Dne pevnostních muzeí a nabízí návštěvníkům k prohlídce vojenskou pevnost, kterou má ve své správě.

Pěchotní srub MJ – S 3 „Zahrada“
(Areál československého opevnění v Šatově)

Objekt byl vybetonován v srpnu 1938 a do září 1938 se srub nepodařilo stavebně dokončit. Po druhé světové válce armáda provádějící reaktivaci objektů opevnění na jižní Moravě srub stavebně dokončila a v 60. letech vybavila novými pevnostními kanóny ráže 85 mm. Armáda využívala objekt až do roku 1999.
Rekonstruovaný srub je uveden do podoby z 80. let 20. století a je v něm instalována původní pevnostní výzbroj a výbava. V blízkosti srubu se nachází také 9 m vysoká strážní věž pohraniční stráže, replika domku pro celní a pasovou kontrolu z roku 1938 a prvky protitankových překážek.

Pěchotní srub MJ – S 3 Zahrada v Areálu čs. opevnění v Šatově bude v sobotu 18. června 2016 otevřen návštěvníkům dle provozní doby a po zaplacení regulérního vstupného. Prohlídky pouze s průvodcem v každou celou hodinu (pro skupinu max. 20 osob), poslední vstup v 16.00, polední přestávka 12.00–13.00.

Přehled všech objektů zapojených do akce Den pevnostních muzeí najdete na webu Technického muzea v Brně: http://technicalmuseum.cz/akce/den-pevnostnich-muzei-2016


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.