Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Oživená pevnost

Areál československého opevnění v Šatově (Technické muzeum v Brně)

24. 06. 2017

Areál československého opevnění v Šatově ožije 24. 6. 2017 vojáky v uniformách, zbraněmi, vojenskou technikou a zajímavými prezentacemi. Připravený je bohatý program, jehož součástí budou i interaktivní stanoviště pro děti a rodiče.

Akce Oživená pevnost má již v Areálu čs. opevnění v Šatově svou tradici. Technické muzeum v Brně připravuje každoročně bohatý program, zaměřený jak na děti, tak na dospělé fanoušky vojenské tematiky. Uskuteční se v samotném pěchotním srubu MJ – S 3 Zahrada i na travnaté ploše v jeho blízkosti. Ve srubu budou působit členové Klubu vojenské a policejní historie Československo jako dobová osádka, kteří zároveň podají zájemcům výklad k výzbroji a výbavě objektu. V 15.00 hodin je pro děti připraveno interaktivní představení pěchotního srubu za vedení muzejního pedagoga.

Během celého dne mohou děti plnit úkoly v části nazvané „Vojákem československé armády“. Na připravených stanovištích si vyzkouší různé aktivity na téma vojenství a opevnění (poznávání vojenské techniky, stanoviště na postřeh, pozorování cílů dalekohledem, vědomostní kvíz o opevnění, skládání uniforem a výstroje do skřínky či překážkovou dráhu), ale i místní krajiny (NP Podyjí).

Program doplní prezentace klubů vojenské historie zabývajících se vojenskými dějinami 20. století. Představí se v leženích jednotky československé armády a složky Stráže obrany státu z 30. let, vojáci z 2. světové války a také příslušníci Československé lidové armády. Prezentaci klubu doplní výstava vojenské techniky. Unikátním vozidlem bude sovětský osobní terénní automobil GAZ-67 B „Čapajev“ vyrobený v roce 1943 a motocykl s přívěsným vozíkem. Techniku z druhé světové války doplní automobily používané Československou lidovou armádou v období 1960 – 1989 ze sbírek Technického muzea v Brně i soukromých sběratelů.

Vojenskou část programu akce doplní ukázky a prezentace dalších partnerů – Správy Národního parku Podyjí, Sboru dobrovolných hasičů ze Šatova a Kynologického klubu Nový Šaldorf, jehož členové klubu předvedou ukázky z výcviku služebních psů.

Oživená pevnost je součástí celodenní akce a názvem Den pevnostních muzeí jižní Moravy, kterou společně pořádají provozovatelé pevnostních muzeí. Jedná se o její již 5. ročník. V tento den mají zájemci o vojenskou historii možnost navštívit různé typy opevnění a porovnat jejich vybavení. Některá opevnění jsou státními muzei, ale převážná část se nachází v péči dobrovolníků z klubů vojenské historie. Na tento den si někteří z provozovatelů připravili doprovodný program, který zatraktivní samotné prohlídky pevnostních objektů. Garantovaná provozní doba v muzeích je 10.00–18.00.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.