Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Kovářská a kolářská sobota

Kovárna v Těšanech (Technické muzeum v Brně)

13. 07. 2019

V historické kovárně z roku 1700 vám přiblížíme dvě řemesla – kovářské a kolářské. Děti si vlastoručně ukovou hřebík nebo podkovičku, vyzkouší si práci se dřevem, budou poznávat kovářské nářadí nebo třeba suroviny, které kovářka používala v kuchyni.

Kovářská dílna těšanské památky má podobu z 19. století s původním vybavením, unikátní dvouohnišťovou výhní s širokým otevřeným komínem, měchy, kovadlinou, kovářským ponkem a nářadím. Kolářská část prezentuje výrobu kol, vybavení a nástroje. Kováři i koláři budou pracovat v autentickém prostředí. Kolářské řemeslo představí rodina Uherkova z Vysočiny a Adama Floriána ze Slavkova, v kovárně se na malé i velké návštěvníky těší mistr kovář Milan Urbánek.

Nejen pro děti je připravený program: práce se dřevem, vlastnoruční výroba hřebíku či jednoduché podkovičky, poznávání řemeslného nářadí, poznávání dřevin podle listů, šišek či jehličí, poznávání bylinek, surovin, které používala kovářka v kuchyni a další. Připomeneme si i slavnou brněnskou pověst o koláři Birkovi a děti si budou moci vyzkoušet koulení kola, což není zdaleka tak jednoduché, jak to vypadá.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.