Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Kovářská a kolářská sobota

Kovárna v Těšanech (Technické muzeum v Brně)

14. 07. 2018

Rodinný program představí kovářské, kolářské a truhlářské řemeslo. Na děti čeká hra „Tovaryšská zkouška“, po celý den budou probíhat ukázky kovářské práce u dvouohnišťové výhně a návštěvníci zhlédnou i montáž loukoťového kola.

Technické muzeum v Brně spolu se svými maskoty dětských programů Šroubkem a Matičkou zve všechny zvídavé děti a jejich rodiče na další, tentokrát už prázdninový výlet. Zamíříme do barokní kovárny v Těšanech, a to za tajemstvím kovářského a kolářského řemesla.

Na děti čeká kolo plné úkolů – stanoviště, kde si procvičí své znalosti, dovednosti i zručnost. Tentokrát budeme místo razítek dávat dohromady pomyslné kolo. Kolo totiž spojuje naše hosty. Pozvání přijali mistři dvou řemeslných oborů – kovářství a kolářství. Kdo si myslí, že tato řemesla patří už do minulosti nebo do pohádek, hluboce se mýlí. Všichni naši hosté vám potvrdí, že práce mají dost a rozhodně nemohou zahálet. Můžete si s nimi popovídat o práci a oboru nebo jen obdivně sledovat jejich šikovné ruce.

A proč spolu právě tato dvě řemesla? I když se to na první pohled nemusí zdát, tato řemesla spolu úzce spolupracovala, především na výrobě kol a vozů. Kolář kolo zhotovil ze dřeva a kovář na něj pak nakoval kovovou obruč, aby vydrželo na cestách. Pracovali tedy ve vzájemné součinnosti, a proto i v těšanské kovárně najdete expozice obou řemesel. Naše památky jsou ale nejhezčí, když ožívají ruchem původních řemesel, neváhejte tedy a druhou červencovou sobotu se v Těšanech přesvědčíte, že zlaté české ručičky u nás najdeme i dnes. Akce Kovářská a kolářská sobota se koná od 10.00 do 18.00.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.