Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Mladý těšanský kovář

Kovárna v Těšanech (Technické muzeum v Brně)

07. 09. 2019

Oslava kovářského umění – to je téma letošního 20. ročníku soutěže mladých kovářů. Své nápady budou účastníci zpracovávat v několika stanovených hodinách, připravený je i doprovodný program.

Klání amatérských kovářů ve věku do 26 let se stejně jako v předchozích ročnících uskuteční v těšanské kovárně, kterou spravuje Technické muzeum v Brně. Prezentace účastníků se uskuteční 7. 9. 2019 od 8.30 do 9.00, kdy organizátoři rozdělí pracovní místa. Soutěžící zpracují během stanoveného časového limitu plastiku na dané téma a budou pracovat ve dvojicích až trojicích. Odborná komise pak zhodnotí u výrobků výtvarné hledisko, nápad a invenci a také technické provedení. Porota práce vyhodnotí asi ve 14.30, vítězové následně obdrží hodnotné ceny. Výrobky budou po soutěži vystaveny ve stálé expozici v kovárně v Těšanech.

Součástí kování bude i program pro děti. Prohlídky expozice kovářství a kolářství, zemědělského nářadí a venkovského bydlení v objektu kovárny budou po celý den bez komentovaného výkladu, zato s volným vstupem, protože tento den se kulturní památka Kovárna v Těšanech připojuje ke Dnům evropského dědictví, kdy se otevírají památky návštěvníkům zdarma.

V prostorách kovárny si navíc budou moci návštěvníci prohlédnout vystavené výrobky zhotovené technikou damascenské oceli. Setkání takto zaměřených kovářů se v těšanské kovárně také pravidelně koná. Naposledy, po šestnácté, to bylo na konci letošního června.

Soutěž Mladý těšanský kovář se koná v rámci 21. Národopisných slavností Těšany – dědina na pomezí Hanáckého Slovácka a Brněnska. Připravené budou Babské hody, jarmark, ukázky lidových řemesel, přehlídka národopisných souborů, zpívat se bude i před kovárnou, soutěž o nejlepší těšanský koláč, soutěž hasičských dobrovolných sborů a další…


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.