Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Příběh o železe a dřevu

Kovárna v Těšanech (Technické muzeum v Brně)

10. 07. 2021

Program pro rodiny s dětmi ale i širokou veřejnost. Dozvíte se, co měli společného kováři a koláři, jak vzácné bylo železo, jak voní dřevo, k čemu je dobrý nebozez a mnoho dalšího. K vidění budou i ukázky práce kovářů a kolářů.

Hrdinou našeho příběhu je chasník Honza. Síly má za čtyři, ale je to maminčin mazánek a pracovat se mu nechce. Proto ho otec poslal na vandr, aby poznal svět a naučil se poctivému řemeslu. Honza sice daleko nedojde, ale pozná, že lenoši a povaleči jsou lidem jen pro smích nebo pro zlost, a ruce má člověk na to, aby pracoval.

Pojďte se vydat na tu cestu s ním. Při sobotní akci na kovárně se seznámíte se životem na vesnici, poznáte zemědělské nářadí, dozvíte se, jak se dělá látka, jaké nádobí se dříve používalo, jak se okovává kůň, z jakých částí se skládá kolo nebo se naučíte znát naše stromy. A příběh dřeva a železa si vyzkoušíte na vlastní kůži díky našim milým hostům, řemeslníkům, kteří vás přesvědčí, že přísloví „řemeslo má zlaté dno“ platí i v dnešní době. Naše pozvání přijali kovář Josef Urbánek, kolářská rodina Uherků a truhlář Adam Florian.

Na stanovištích kromě plnění interaktivních úkolů získáte jednotlivé části Honzova příběhu doplněné o úkoly, ve kterých si pak doma můžete zopakovat, co jste se v kovárně dozvěděli.

        


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.