Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Sobota jako z cukru v historické kovárně

Kovárna v Těšanech (Technické muzeum v Brně)

18. 08. 2018

Téma celodenního rodinného programu se bude točit kolem kuchyně a hlavně sladkých dobrot, které v ní v minulosti paní kovářka připravovala ke slavnostním příležitostem, jako byly například hody. Celý den budou probíhat také ukázky kovářského řemesla.

Děti se v rámci hrací cesty seznámí s potravinami (obilím, medem, cukrem, ovocem), z nichž se pečivo zhotovovalo nebo zhotovuje, s předměty, které se k přípravě pečiva používaly v minulosti i s kuchařskou matematikou – např. kuchařskými počty z časů M. D. Rettigové.

Program doplní i kuchařská dílna, ve které si děti mohou vyzkoušet vykrajovat perníčky, připravovat trdelníky, tvarovat houstičky a kynuté ptáčky. Akce odkazuje na dvoje hody, které se v Těšanech konají, tzv. Barnabášské hody v červnu na sv. Barnabáše, a druhé v září – tzv. Babské hody. Návštěvníci se seznámí s tím, proč se hody vůbec pořádají i s příběhy, které se pojí s jejich počátky.

Během dne budou probíhat v kovářské dílně ukázky kovářské práce a děti si pod dohledem kovářů samy zkusí vykovat hřebík.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.