Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Kování na Šlakhamru

Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou (Technické muzeum v Brně)

01. 08. 2020

Program pro širokou veřejnost zahrnuje ukázky práce kovářů jak na mobilních výhních, tak i na velkém, vodou poháněném bucharu a také aktivity pro děti.

První srpnovou sobotu vás zveme na Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou, technickou památku v srdci Českomoravské vrchoviny. Opět se zde setkáte s naší stálou partou šikovných kovářů, kteří budou celý den rozeznívat kovadliny údery svých kladiv. A kladivo největší, poháněné vodním kolem, uvidíte také v provozu. V minulosti toto kladivo – buchar – usnadňovalo lidem práci a umožňovalo jim vyrábět z kovu velké kusy jako např. radlice. Jeho rány duněly celou hamernou a rozléhaly se do širokého okolí.

Kromě sledování zručnosti našich kovářů můžete vyzkoušet také schopnosti svoje, a to na interaktivních stanovištích. Primárně jsou určena dětem, ale zapojit se mohou i dospělí. Jsou celkově čtyři a záleží jen na vás, zda splníte jen jednoduchý úkol nebo si stanoviště užijete důkladněji. Co vás čeká? Krásná příroda Českomoravské vrchoviny nás inspirovala k přírodovědné aktivitě – poznávání stromů. Listnatých podle listů, popř. plodů, jehličnatých podle větviček a šišek. Nově nabyté znalosti pak můžete v praxi vyzkoušet na zpáteční cestě, Šlakhamr totiž leží v nádherném údolí řeky Sázavy, kde vás stromy budou provázet celou cestu.

Jako staré stavení, kde mlynářská rodina Brdíčků mlela a po válce už ho pouze obývala, byl Šlakhamr plný nejrůznějších „pokladů z půdy“. Pro naše babičky běžně používané věci, pro mladé lidi ale neznámé záhadné předměty. Zkuste uhádnout, k čemu sloužily.  A protože je akce věnována dětem, nebudou chybět pohádky. I zde platí, na razítko stačí jedna aktivita, kdo má ale toto téma rád, může se zastavit a hádat více, pohádkové písničky, princezny, krále, knižní předlohy a další. V posledním úkolu se tematicky vrátíme opět na Vysočinu. Místní krajina je oživena betonovými sochami žďárského umělce Michala Olšiaka. V bezprostřední blízkosti hamru uvidíte Mamuta, v katastru obce ještě Vůz s koňmi a tajemného Hamroně. Obrázky těchto soch budete hledat v areálu hamru. Pokud vás některá více osloví, berte to jako tip na další výlet. Za splnění úkolů čeká děti drobná odměna a vás všechny dobrý pocit, že jste se v našich úkolech neztratili. Budeme rádi, pokud s námi prožijete příjemný den v kouzelných kulisách technické památky Šlakhamr.

        


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.