Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

V kraji řeky Sázavy – akce pro celou rodinu na Šlakhamru

Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou (Technické muzeum v Brně)

06. 08. 2022

Pojďte s námi poznávat malebný kout Vysočiny! S Matičkou a se Šroubkem se na Vás těšíme na Šlakhamru v Hamrech nad Sázavou.

Technické muzeum v Brně má ve své správě také jednu památku v kraji Vysočina – Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou. Objekt býval hamrem, pak obilným mlýnem a nyní zde najdete expozici hamernictví. Jádrem expozice je velké hamerské kladivo, které v sobotu 6. srpna 2022 mají návštěvníci možnost vidět v provozu. Muzeum zde na tento den připravuje akci pro širokou veřejnost s názvem V kraji řeky Sázavy. 

„V letošním roce jsme se rozhodli, že přiblížíme návštěvníkům nejen vlastní Šlakhamr, ale také širší okolí naší památky. Protože právě místní krajina se svými zdroji a možnostmi stála za vznikem původního hamru. I v současné době turistického ruchu člověk nepřijíždí pouze na jednu památku, ale zajímá se také o objekty v okolí. A Žďársko určitě má co nabídnout,“ přibližuje téma akce Alena Najbertová, lektorka Technického muzea v Brně, která program připravuje.

Na co se tedy návštěvníci, kteří v sobotu 6. 8. 2022 na Šlakhamr zavítají, mohou těšit? Po celý den budou probíhat tradiční kovářské ukázky, a to jak na ručních kovadlinách, tak na velkém hamerském kladivu.

Pro rodiny s dětmi, nebo i hravé dospělé budou připraveny zábavně naučná stanoviště inspirované hamrem i okolní krajinou.  Můžeme je rozdělit do tří okruhů – příroda, tradiční řemesla a nářadí, pověsti a památky. Konkrétně budeme např. poznávat stromy a přírodniny, návštěvníky čeká ukázka sklářství, dozvědí se o hamernictví, budou poznávat a hledat různé staré nářadí a nástroje, a odnesou si také tipy na zajímavosti v okolí.

Připomeneme místa nedaleko hamru jako je Olšiakova socha Mamut, Rozštípená skála nebo místo Na konci světa, ale také např. památku světoznámou, zapsanou na seznamu UNESCO kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou a mnoho dalšího.

 


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.