Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Větrný mlýn v Kuželově ožije folklorem po pětadvacáté

Větrný mlýn v Kuželově (Technické muzeum v Brně)

V areálu památky Technického muzea v Brně se opět bude konat závěrečný komponovaný program Horňáckých slavností.

Od roku 1992 se závěrečný koncert Horňáckých slavností koná na Větrném mlýně v Kuželově, národní kulturní památce, kterou spravuje Technické muzeum v Brně. Slavnosti, věnované autentickému folkloru dané oblasti, se ve Velké nad Veličkou konají od roku 1957. Navštěvují je tisíce zájemců.

„Každým rokem se poslední den slavností koná velká mše v kostele ve Velké nad Veličkou, v obci pokračuje jarmark a po poledni se účinkující i diváci přesouvají na větrný mlýn do Kuželova, kde zhlédnou komponovaný pořad, “ přibližuje závěr Horňáckých slavností správce památky Miroslav Břínek z TMB. Po oficiálním programu pak hudebníci zůstávají v areálu mlýna a hrají „jen sobě a zbylým návštěvníkům ku potěše,“ dodává správce památky.

Větrný mlýn v Kuželově více než sto let sloužil místním zemědělcům, až do roku 1946. V roce 1971 majitel mlýna Bedřich Kašík zemřel a pozůstalí jej odprodali Technickému muzeu v Brně. To pak ve spolupráci s památkovým ústavem a Jihomoravským krajem mlýn zrekonstruovalo a v roce 1975 slavnostně otevřelo pro veřejnost.

„Návštěvníci památky oceňují klid, pohodu a kouzlo samotného větřáku,“ říká Miroslav Břínek, „v rámci Horňáckých slavnostní pak příchozí i místní oceňují to, že se v ryze horňáckém prostředí setkají s čistým horňáckým folklorem.“

Letošní Horňácké slavnosti se konají od 20. do 23. 7. 2017, program najdete zde.

 

 


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.