Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Slavnosti chleba ve Slupi

Vodní mlýn ve Slupi (Technické muzeum v Brně)

03. 09. 2016

V sobotu 3. září 2016 se v areálu Vodního mlýna ve Slupi konají tradiční Slavnosti chleba. Návštěvníci se mohou těšit na čerstvě upečený chleba z polní pekárny, výstavu zemědělské techniky, řemeslný jarmark, přehlídku folklorních souborů a další.

Tradičně budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si celý mlýn za jednotné zlevněné vstupné 30 Kč. Mlýn bude otevřený od 9.00 do 19.00.

U mlýna mohou návštěvníci v průběhu celého dne sledovat experimentální pečení chleba ve vojenské polní pekárně, chleba pak mohout také ochutnat či si jej koupit. Polní pekárna bude umístěna ve vojenském ležení s účastí vojáků a četníků v historických uniformách.
Na jarmarku budou zastoupena tradiční řemesla, jako je např. výroba staročeského trdla, zdobení perníku, výroba sýrů, keramiky, skleněných šperků či výrobků ze šustí, dřevořezba, paličkování, pletení košíků, drátování, zdobení skla apod. Novoborší skláři opět přijedou předvádět ruční výrobu foukaného lesního skla.

Za budovou mlýna bude po celý den hořet „táborový oheň", na kterém si zájemci mohou opéci vlastní špekáček. U ohně bude hrát country kapela Lazaři a zájemci si zde mohou opéci vlastní špekáček. V areálu hospody U Bábovky bude k vidění přehlídka historických traktorů, které se vydají po poledni na spanilou jízdu po areálu. Večer budou slavnosti pokračovat hodovou zábavou v kulturním domě ve Slupi.

V rámci předváděcích jízd autobusů ze sbírek Technického muzea v Brně bude možné navštívit Areál československého opevnění v Šatově s pěchotním srubem MJ – S3 „Zahrada“. Areál čs. opevnění v Šatově je ve správě TMB a v letošním roce slaví 10 let od svého zpřístupnění veřejnosti.
Muzejní zážitek z Areálu čs. opevnění může doplnit i zážitek technicko-kulinářský. V den Slavností chleba zde po několikaleté výstavbě zahájí provoz replika parní pece na chleba. Je umístěna ve stánku s občerstvením přímo naproti pěchotnímu srubu MJ – S 3 Zahrada. Pec bude slavnostně zapálena a v průběhu celého dne se v ní budou péct zejména dalamánky, ale dá se v ní připravit i voňavý chléb.

Předváděcí jízdy historických autobusů ze sbírek TMB mohou návštěvníci Slavností chleba využít zdarma i pro svoji dopravu do Slupi. Ze Znojma budou odjíždět ze stanoviště MHD u železniční stanice, jinak zastavují u autobusových zastávek v projížděných obcích. Autobusy budou jezdit podle speciálního jízdního řádu a budou zastavovat v zastávkách pouze na znamení.

Program Slavností chleba, jízdní řády všech linek autobusů ze sbírek Technického muzea v Brně, vstupné i informace o dopravním omezení v obci najdete na stránce http://www.slup.cz/slavnostichleba.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.