Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Brněnská muzejní noc 2019 v Technickém muzeu v Brně

Technické muzeum v Brně

18. 05. 2019

Technické muzeum v pohybu... simulátory, trenažéry, kvízy, dobová sportovní móda, ale i ohlédnutí za lety 1918-1919, před rok 1989, 1969 a samozřejmě veškeré expozice a výstavy, včetně slévárny TMB otevřeny.

„Muzeum v pohybu“ je téma letošního ročníku muzejní noci v Technickém muzeu v Brně. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet nejen své fyzické ale i vědomostní schopnosti a dovednosti, připomenout si dobu před pádem železné opony, dozvědět se více o časech, kdy nová Československá republika musela hájit své hranice (1918–1919), porovnat módu sportovních nadšenců ze začátku století s tou současnou, také si budou moci vyzkoušet, jak se přistává na brněnském letišti, a možná se potkat i s „kosmonautem“. K tomu všemu nebude chybět krása šperků a stále nedoceněná krása technických strojů v jednotlivých expozicích.

Program

 • Trenažéry – veslařské a cyklistické
 • Malé ohlédnutí za potápěčskou technikou
 • Kvízy se sportovní tematikou pro malé i velké
 • Laserové bludiště (ÚDIF)
 • Letecký simulátor
 • Simulátor F1
 • Ohlédnutí za dobou před rokem 1989
 • Oživená Ulička řemesel
 • Oživená výstava V těžkých dobách 1918–1919
 • Rekonstrukce historických zlatnických technik ve výstavě Karátové duše
 • Expozice Kultura nevidomých s kurátorkou
 • Technická herna – fyzikální zákonitosti na vlastní „kůži“ a retro počítačové hry
 • Ražba mincí
 • Dobová módní přehlídka sportovní módy


Vstupné 20 Kč
Zdarma: děti do 130 cm a držitelé průkazů ZTP a ZTP/P


Vyhledat muzeum


Aktuality

Až na KOST!

04. 06. 2019 - 29. 09. 2019
Technické muzeum v Brně

Kost, jeden z nejdůležitějších stavebních prvků lidského těla, je tématem výstavy, která veřejnost seznamuje se stavbou a funkcí kostí, se způsobem jejich léčby a taktéž přibližuje medicínský pokrok při vývoji kostních náhrad. V první, biologické části výstavy je popsána stavba kosti pozorovatelná okem a pod mikroskopem, dále jsou na skutečných lidských kostech demonstrovány biomechanické vlastnosti kostní tkáně a vystaveny jsou také antropologické nálezy, které ilustrují historické přístupy k léčbě různých kostních onemocnění. Hlavní část výstavy se pak zabývá vývojem kostních implantátů – náhrady z minulosti konfrontuje s těmi současnými. Tato část uceleně popisuje vývoj poznání v oblasti kostního inženýrství a ukazuje, na základě jakých znalostí se odvíjely první snahy o vývoj materiálů a o konstrukce implantátů od počátku devatenáctého století až po současnost. K vidění jsou současné náhrady například ramenních, kolenních a kyčelních kloubů či anatomické modely v životní velikosti. Do výstavy je umístěno i zábavní stanoviště pro děti i dospělé. Poskládat si mohou „kostlivce“ nebo pomocí interaktivních puzzle celou kost na jejím histologickém průřezu. Připravené jsou kvízy a hry, například poznávání lidského těla v číslech či určování rentgenových snímků. Výstava Až na KOST! je v Technickém muzeu v Brně k vidění do 29. 9. 2019  

Přečíst více

Počátky sportu v Brně

28. 05. 2019 - 13. 10. 2019
Technické muzeum v Brně

Jak to bylo se sporty v Brně? Výstava se zaměřuje na historii i současnost veslařského sportu, cyklistiky, šermu a motorismu v našem městě. Prostřednictvím těchto čtyř sportů chceme návštěvníkům ukázat, jak sporty v našem městě vznikaly, ale zároveň poodhalit i méně známou stránku, a to výrobu a vývoj sportovního náčiní. Vybrali jsme proto sporty, které se speciálně váží k technice. V části věnované veslování si můžete prohlédnout unikátní, více než 100 let starou dřevěnou čtyřveslici, zavěšenou v centrální prostoru nad expozicí parních motorů, ale i například originální skif olympioničky Mirky Topinkové Knapkové, se kterým brněnská rodačka vybojovala na Letních olympijských hrách v roce 2012 v Londýně tu nejvyšší příčku. Vystavena je dokonce i její zlatá olympijská medaile. Součástí expozice je také speciální dílna, ve které kdysi veslice vyráběl stolař či tesař. Dalším sportem, který ve výstavě najdete, je cyklistika, jeden z nejstarších sportů v Brně vůbec. Prohlédnout si můžete její historický vývoj od prvního dřevěného odrážedla „Draisina“ až po současná závodní kola. Vystavena je sbírka kol z doby kolem 1920, nechybí ani legendární Favorit či sportovní kola zn. BRUNA, vyrobená první moravskou továrnou na bicykly v Brně. Motocyklům i dalším formám motorismu, jeho historii a událostem, které přispěly ke vzniku Masarykova okruhu, se pak  věnuje třetí část výstavy. Čtveřici sportů v Technickém muzeu v Brně uzavírá poměrně výjimečná sportovní disciplína – šerm, od jeho aristokratického původu až po jeho dnešní, sportovní podobu, kdy  zásah soupeře zaznamenává přístroj. Sami si budete moci vyzkoušet dobovou šermířskou helmu a pomocí vizualizace dokonce i „šermířský souboj“. Pro děti i dospělé jsou k dispozici hrací stanoviště se sportovními kvízy – poznávat můžete legendární české sportovce nebo hádat, k jakému sportu slouží sportovní náčiní. Díky spolupráci s Fakultou sportovních studií Masarykovy univerzity mají příchozí možnost navštívit i malou „biometrickou laboratoř“, kde si sami změří procento svalové hmoty či tělesného tuku. Na několika sportovních stanovištích – trenažérech, si pak můžete otestovat svoji fyzickou zdatnost. Připravena je například simulace stoupání na kole, díky které si budou moci zájemci zajet část etapy Tour de France, či se virtuálně projet na kole brněnskými ulicemi. Cyklistické trenažéry jsou k dispozici díky organizaci Cesta za snem, z.s., a to i pro tělesně postižené návštěvníky, kteří si také mohou během výstavy změřit svoje síly.  

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.