Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Brněnská muzejní noc v Technickém muzeu v Brně: Od da Vinciho k letům do vesmíru

Technické muzeum v Brně

21. 05. 2022

Letošní muzejní noc v Technickém muzeu v Brně 21. 5. 2022 bude průřezem období od objevů mistra Leonarda da Vinciho až po důležité milníky dobývání vesmíru člověkem.

Zájemci se budou moci seznámit v Technickém muzeu v Brně s osobností Leonarda da Vinciho prostřednictvím výstavy uspořádané k 570. výročí jeho narození nebo se mohou zúčastnit „výcviku kosmonauta“ a získat certifikát podepsaný Tomášem Přibylem, držitelem největší sbírky podpisů kosmonautů. V rámci „výcviku“ zájemci absolvují 3D trenažér – gyroskop, zapojování elektrických obvodů zrcadlově, plnění kvízů, skládání puzzle, hledání rozdílů apod.

Ve venkovním areálu TMB bude poprvé veřejnosti představen 4 metry vysoký nafukovací model kosmické lodě Crew Dragon, který před pár týdny osobně pokřtili kosmonauti V. Remek, O. Pelčák, I. Bella a M. Fulier.

Nebude chybět ani soutěž o drobné ceny, a to v jízdě na čas s roboty po simulovaném povrchu Marsu. U stánku ÚDiF (Úžasné divadlo fyziky) se veřejnost dozví, s čím se kosmonauti při dobývání vesmíru potýkají, co se například stane, když se jednomu z nich porouchá skafandr. Pro odlehčení akce bude vyhlášena soutěž o nejlepší vesmírný tanec, hodnocený odbornou porotou. K tanci budou hrát brněnští dýdžejové Siva a Vyrys.

Součástí programu bude také akce „Modelářský svět“, přehlídka stovek modelů nejrůznějších kategorií, jako jsou automobily, pásová technika, letadla, lodě a architektura a v letošním roce také poprvé přehlídka RC modelů. V dílničce si zájemci budou moci postavit jednoduchý papírový model.

Po dobu trvání Muzejní noci bude probíhat ražba medailiček s motivem k této akci, které mají sběratelskou hodnotu a jsou velmi žádané. V programu nebude chybět ani divadlo s původní loutkovou pohádkou „Dobrodružství Šroubka a Matičky“. Jako každý rok ve stálé expozici Optika představíme „Svět pod mikroskopem“ s odborným výkladem pracovníků firmy Thermo Fisher Scientific.

 

Program v budově muzea:

od 18.00, poslední vstup do muzea ve 23.00

    Stroje Leonarda da Vinci – výstava
    Výcvik kosmonauta
    Sbírání vzorků na Marsu
    Modelářský svět
    Technická herna
    Ražba medailí
    Svět pod mikroskopem
    Leonardovy dílny

18.00–22.00 – Modelářský svět 2022 – workshop
19.00 a 20.00 – Historie a současnost vystřihovánek – přednáška
 

Program ve venkovním areálu

od 18.00 – Fotografování s 4metrovým modelem kosmické lodě Crew Dragon
18.00–20.00 – RC modely v pohybu
18.00–23.30 – Výcvik kosmonauta
18.00–23.30 – ÚDiF – show „Člověk ve vakuu“
20.30–23.00 – Brněnští DJs Siva a Vyrys
21.00–21.15 – Férie o nejlepší vesmírný tanec – soutěž o ceny
18.15  a 20.00 – Dobrodružství Šroubka a Matičky – divadelní představení

 

Změna programu vyhrazena.

Vstupné
Malý okruh – vstup do všech vnitřních i venkovních prostor BEZ prohlídky výstavy Stroje Leonarda da Vinci
vstupné 20 Kč
děti do 130 cm a držitelé průkazů ZTP a ZTP/P mají vstup zdarma

Velký okruh – vstup do všech vnitřních i venkovních prostor VČETNĚ prohlídky výstavy Stroje Leonarda da Vinci
základní vstupné 90 Kč (zvýhodněná cena oproti běžnému vstupnému)
zlevněné vstupné 60 Kč – děti od 6 do 15 let, učni a studenti, senioři 60+, držitelé průkazů ZTP, senioři 60+, držitelé průkazu ZTP, držitelé karet ISIC, ITIC, IYTC, Eurobeds
zdarma – děti do dovršení 6 let věku, držitelé průkazů ZTP/P + osoba doprovázející, držitelé průkazu válečného veterána vydaného Ministerstvem obrany ČR, pěstouni po předložení pěstounského pasu + 1 další doprovázející osoba (děti platí vstupné podle daných tarifů), držitelé průkazů ICOM, AMG, Kruh přátel TMB,  ICOMOS, Zväz múzeí na Slovensku

Další informace:
Stánek s občerstvením bude k dispozici ve venkovních prostorách muzea. Pro dopravu do Technického muzea v Brně (a zpět) můžete využít mimořádnou autobusovou linku A. Vyjíždí ze zastávky Česká a zastavuje na zastávkách Klusáčkova a Skácelova. Její spoje budou doplňovány historickými autobusy ze sbírek Technického muzea v Brně.

Informace naleznete také na: www.tmbrno.cz/akce/muzejni-noc-2022/

 


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.