Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Brněnské podzemí s Alešem Svobodou v TMB

Technické muzeum v Brně

05. 09. 2016 - 12. 12. 2016

Podzimní cyklus 4 přednášek a 2 exkurzí na téma Brněnské podzemí s odborníkem Alešem Svobodou

Před zhruba čtyřiceti lety  v Brně na Pekařské ulici došlo k tragédii. Nic netušící žena se  náhle  propadla. V obyvatelích města ještě dodnes tato událost rezonuje. Na základě této tragédie "došlo"  vlastně k zmapování podzemí. Aby město veřejnost uklidnilo, rozhodlo se jej prozkoumat. Úkolem pověřil Státní ústav pro rekonstrukci památkových měst a objektů a mladého stavaře Aleše Svobodu s kolegou. Měli brněnské podzemí nejen zmapovat, ale i ověřit statiku  a zazdít, aby se už neopakovala hrůza z roku 1976. Aleš Svoboda brněnské podzemí zmapoval a svou neúnavnou propagační činností nenechal zlikvidovat to, co se v průběhu století odehrávalo tam, kam běžně není vidět.

Program cyklu:

Září - přednášky zdarma, v přednáškovém sále TMB, začátek vždy v 17.00

5.9. - Kostnice u sv. Jakuba - dozvíte se o zvláštnostech nejbizarnějšího nálezu brněnského podzemí o jeho vzniku a historii se spoustou zajímavostí a detailů, které nemůžete vidět ani v expozici na Jakubském náměstí. Nahlédnete do minulosti našich předků prostřednictvím archeologů a antropologů i umělců, kteří  jsou v expozici zastoupeni.

19.9. - Podzemí Pekařské ulice - spojnice Starého Brna s městem je podzemními stavbami doslova prošpikována.  Sklepení pod špilberským svahem nebo u Provaznického vršku jsou pro mnoho obyvatel Brna velkou neznámou. Záhadné chodby spojující obě strany ulice jsou zase záhadou pro historiky. O tom všem ale i o tragedii z roku 1976 se dozvíte na přednášce o Pekařské ulici.

Exkurze – vždy v 16. 30, vstup na vlastní nebezpečí, vhodné oblečení a obuv, baterka s sebou, není vhodné pro lidi s potížemi v uzavřených prostorách. Omezený počet účastníků = 25, je nutné se zaregistrovat na motalova@tmbrno.cz.      

12.9. - Exkurze do krytu CO Denis pod Petrovem

26. 9. - Protiletecký kryt pod Kraví horou

Listopad - přednáška zdarma, v přednáškovém sále TMB, začátek v 17.00

28.11. - Protiletecké kryty v Brně - existence protileteckých krytů pod Brnem vyvolává stále otázky o jejich použitelnosti i o jejich utajované strategii. O třech největších krytech v Brně se dozvíte na přednášce o novodobém podzemí. Kryt 10 Z, Denis i nedokončený kryt pod Kraví horou budou mimo jiné tématem další přednášky o stavbách,  které pod městem vznikly.

Prosinec - přednáška zdarma, v přednáškovém sále TMB, začátek v 17.00

12.12. - Římské náměstí a nám. Svobody -  historické podzemí obou zcela odlišných náměstí je velmi rozsáhlé. Rozhodně vás překvapí i jejich historie, která s budováním sklepů získala mnoho nevyjasněných záhad. Většinu z nich vám odhalí přednáška o nálezech za posledních deset let průzkumů.      

 

 


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.