Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Co vyprávěla Maryša

Technické muzeum v Brně

09. 07. 2022

Druhou červencovou sobotu zve Technického muzeum v Brně rodiny s dětmi do Barokní kovárny v Těšanech.

Šroubek a Matička zvou tentokrát rodiny s dětmi 9. 7. 2022 od 10.00 do 17.00 do Těšan na jednu z mimobrněnských památek Technického muzea v BrněBarokní kovárnu v Těšanech na akci Co vyprávěla Maryša.

Obec Těšany na Brněnsku je totiž známá nejen historickou kovárnou ve správě Technického muzea v Brně, ale také jako dějiště slavného dramatu Maryša bratří Mrštíků.

Na naší akci s názvem „Co vyprávěla Maryša“ se budeme věnovat životu na vesnici v první polovině 20. století.  Podíváme se, jak se hospodařilo, jak se kovali koně, jaké nástroje používaly hospodyňky v kuchyni, jak si děti hrály.

Velký prostor budeme věnovat také krojům, protože tato tradice je v Těšanech stále živá a na hodech a jiných příležitostech se s nimi můžete hojně setkat. To vše prostřednictvím interaktivních úkolů, především pro rodiny s dětmi. Pomyslnou průvodkyní nám bude právě hrdinka výše zmiňovaného dramatu Maryša. Dozvíte se, jak to bylo doopravdy, a jaké stopy po Marii Horákové, provdané Turkové, v obci můžete dodnes najít.

A protože jsme v kovárně, nemůže chybět ani pan kovář, se kterým si odvážní zájemci mohou ukovat hřebík a odnést si ho pak domů na památku.

Pojďte si tedy s námi vychutnat atmosféru minulých dob a vyzkoušet si kovářskou práci.

Těšíme se na Vás v Těšanech.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.