Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Dinopřednášky Vladimíra Sochy

Technické muzeum v Brně

03. 02. 2017

V pátek 3. února 2017, v den pololetních prázdnin, zveme malé i velké příznivce dinosaurů a druhohor na populárně-naučné přednášky Mgr. Vladimíra Sochy.

15.00 – Největší z největších – přednáška pro děti

17.00 – Legenda jménem T.rex – přednáška pro dospělé

Uskuteční se v přednáškovém sále Technického muzea v Brně, Purkyňova 105, Brno – Královo Pole.
Vstup na přednášky je zdarma.

Mgr. Vladimír Socha je uznávaným publicistou, pedagogem, autorem populárně-naučné literatury a popularizátorem paleontologie, archeologie i přírodních věd. Dosud publikoval osm knižních titulů, několik brožurek s tematikou pravěku a příspívá do několika populárně-naučných periodik. Na jeho blogu DinosaurusBlog najdete rovněž stovky zajímavých článků.
 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Vietnam včera a dnes

02. 11. 2021 - 31. 12. 2021
Technické muzeum v Brně

Výstava Vietnam včera a dnes, která se koná od 2. 11. do 31. 12. 2021 v Technickém muzeu v Brně, představí Vietnam na historických stereodiapozitivech v kontrastu se současnými velkoformátovými fotografiemi Zuzany Konvalinkové. Vzdálenou a pro nás exotickou zemi – Vietnam – představí komorní výstava s názvem Vietnam včera a dnes, která se uskuteční od 2. 11. do 31. 12. 2021 v Technickém muzeu v Brně. Vietnam je země, s níž máme překvapivě mnoho společného a jejíž občané tvoří již třetí generaci výraznou součást naší společnosti. Autorka výstavy PhDr. Naděžda Urbánková pojala výstavu "Vietnam včera a dnes" jako konfrontaci starých stereosnímků z Vietnamu, pořízených na přelomu 19. a 20. století, a klasických velkoformátových fotografií fotografky Mgr. Zuzany Konvalinkové z roku 2019. Návštěvníci výstavy tak mohou srovnat život ve Vietnamu v rozpětí více než sta let. Padesát skleněných kolorovaných stereodiapozitivů Vietnamu z období, kdy byla tato země součástí Francouzské Indočíny, si mají zájemci možnost prohlédnout v prostoru expozice Panorama Technického muzea v Brně ve skupinovém prohlížecím přístroji. Stereosnímky, převážně z produkce francouzského ateliéru Lévy & Fils, dokumentují vzhled tehdejších vietnamských měst i venkovských oblastí, typické kroje některých národnostních skupin, podobu tradičních oslav a svátků, ale i přítomnost evropských kolonizátorů. Historické stereodiapozitivy vytvářející při prohlížení dojem trojrozměrného obrazu jsou součástí sbírkového fondu Technického muzea v Brně. V přilehlé galerii Technického muzea v Brně tvoří protiváhu historickým stereosnímkům padesát velkoformátových fotografií mladé brněnské fotografky Mgr. Zuzany Konvalinkové z roku 2019. Kromě poeticky zasněných záběrů krajiny uvidí návštěvníci na soudobých snímcích i obrovský pokrok, kterého vietnamská společnost dosáhla navzdory mnoha letům válečných strastí během boje za národní suverenitu a jednotný vietnamský stát. Součástí výstavy je rovněž infopoint se základními informacemi o vietnamské historii a tradicích. Na jeho obsahu se podíleli odbornými konzultacemi Mgr. Michal Schwarz, Ph.D. z Masarykovy univerzity v Brně, Mgr. Julie Lien Vrbková z Magistrátu města Brna a Ing. Truong Cong Su, předseda Svazu Vietnamců v Brně a na jižní Moravě a místopředseda Svazu Vietnamců v České republice. Informace o výstavě Vietnam včera a dnes naleznete na www.tmbrno.cz/akce/vietnam-vcera-a-dnes/ Prosíme o dodržování aktuálních mimořádných a ochranných opatření proti šíření COVID-19.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.