Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Dny elektronové mikroskopie 2023 v Technickém muzeu v Brně

Technické muzeum v Brně

24. 03. 2023

Jedinečné setkání s historickými elektronovými mikroskopy za účasti odborníků mezinárodní firmy Thermo Fisher Scientific, lídra ve vývoji a výrobě elektronových mikroskopů.

Jedinečné setkání s historickými elektronovými mikroskopy za účasti odborníků mezinárodní firmy Thermo Fisher Scientific, lídra ve vývoji a výrobě elektronových mikroskopů se koná v Technickém muzeu v Brně v pátek 24. března 2023 od 9.00 do 21.00.

9.00–17.00 (poslední vstup v 16.30) Vstup za plné vstupné – s možností prohlídky celého muzea.

17.00 do 21.00 (poslední vstup ve 20.30) Vstup zdarma bočním vchodem – bez možnosti prohlídky celého muzea.

Program – celodenní:

Odborníci z pobočky firmy Thermo Fisher Scientific, jejíž brněnské centrum patří mezi největší pobočky na světě, uvedou v expozici elektronových mikroskopů v Technickém muzeu v Brně do provozu vybrané přístroje z muzejní sbírky, vysvětlí jejich funkci, využití a podrobně představí, jak se s těmito mikroskopy pracuje.

Úžasné divadlo fyziky – mravenečkův zoubek

Pokusy Úžasného divadla fyziky (ÚDiF) provedou zájemce cestou elektronovým mikroskopem. „Získáme spolu elektrony, urychlíme je, dovedeme na správné místo a zjistíme, jak s jejich pomocí vytvořit detailní obraz. Uvidíte, co všechno se musí stát, abyste se mohli podívat mravenci na zoubek,“ říká Barbora Mikulecká z ÚDiFu.

Soutěže firmy Thermo Fisher Sciencific

  • Kahoot – poznávání zvětšenin z elektronických mikroskopů
  • Překonej našeho ředitele v rozložení hlavolamů

Část expozice Technického muzea v Brně s názvem Optika je věnovaná výzkumu a výrobě elektronových mikroskopů. Nabízí historický vývoj mikroskopů a na originálních přístrojích vysvětluje princip a funkce mikroskopu světelného a elektronového. Raritou je stolní elektronový mikroskop BS 242 Armina Delonga, který na celosvětové výstavě Expo 58 v Bruselu získal zlatou medaili.


 

 

 


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.