Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Horizonty mlhy – výstava fotografií Ireny Armutidisové

Technické muzeum v Brně

21. 03. 2016 - 04. 09. 2016

Pod názvem Horizonty mlhy výstava představuje 25 fotografií krajiny, které spíše než čistou realitu zachycují dojem vyvstávající z daného místa a času. Tím se pro některé diváky zprvu fádní krajina může proměnit v silně působící scenérii.

Novou uměleckou práci známé fotografky Ireny Armutidisové, která působí v Brně, otevřel profesor Jiří Kroupa za přítomnosti autorky na vernisáži v pondělí 21. března 2016 v Technickém muzeu v Brně.

„Fotografie krajin v mlze jsou totiž skutečně fotografickými obrazy,“ říká o cyklu Horizonty mlhy profesor Jiří Kroupa, „nikoli třeba dokumentárními momentkami náhodně volenými na cestách. Nejsou však ani vědeckým zobrazením nejrůznějších typů přírodního úkazu, který by mohl být objektivně analyzován. Jejich prvotním účelem je mnohem spíše umožnit divákovi vizuálně prožít něco, co sám již dlouho neviděl, ale co se stalo viditelným fotografce v krajině. Převést viditelné do vizuálního znamená čekat a volit určitý časový okamžik ke stisknutí spouště a později znovu a znovu vybírat z řady fotografických obrazů ten jeden pravý, který je nakonec představen svému divákovi.“

V posledních letech je právě krajina nejpodstatnějším námětem Ireny Armutidisové. Autorka se kromě vlastní fotografické a pedagogické práce aktivně podílí na dění v soudobé fotografii. Její práce jsou zastoupeny jak v českých veřejných a soukromých sbírkách, tak v zahraničních galeriích.

Výstava bude v Technickém muzeu v Brně přístupná do 4. září 2016.


Vyhledat muzeum


Aktuality

ROBOT2020

08. 12. 2020 - 01. 08. 2021
Technické muzeum v Brně

ROBOT2020 – pod tímto názvem připravilo Technické muzeum v Brně výstavní projekt k 100. výročí prvního vydání dramatu Karla Čapka R. U. R. (Rossum’s Universal Robots), kdy poprvé „zaznělo“ slovo robot, které následně zdomácnělo na celém světě. Sedm prohlídkových tras představí návštěvníkům všech věkových kategorií celkem 100 mikrotémat, robotů a interaktivních exponátů včetně výletů do historie, filmové, výtvarné i literární fantazie. Muzeum se sice soustředí na průmyslovou robotiku, kterou zastupují vybrané komerční firmy jako např. ABB, CLOOS, KUKA, Universal Robots…, ale také představuje ikonické robotické vynálezy světových firem a prototypy robotických systémů z tvůrčích dílen dvou ústavů Vysokého učení technického v Brně. „Pojem robot je také představený v kulturním kontextu jako součást literatury, filmu, výtvarného umění včetně komiksu a sci-fi,“ říká autorka a manažerka projektu Klára Šikulová. Pro dětského návštěvníka a školní skupiny vytvořili pracovníci edukačního oddělení Technického muzea v Brně zábavné interaktivní programy a od poloviny června se v předem daných časech konají komentované prohlídky výstavy. Zájemci si tak mohou výstavu projít s průvodcem a jeho robotickým pomocníkem jménem T1MB00. Robot T1MB00 provede návštěvníky výstavou zábavnou, odhlehčenou formou a během celé komentované prohlídky jim pokládá troufalé otázky. Za správné odpovědi ty nejpozornější návštěvníky odmění v závěru pamětní mincí, která byla vyrobena speciálně pro výstavu ROBOT2020. Komentované prohlídky jsou určené pro širokou veřejnost a jsou vhodné i pro rodiny s dětmi. Rozpis časů prohlídek a více informací najdete na stránce: Komentované prohlídky výstavy ROBOT2020.                  

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.