Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Industriální Brno 2022 – Židovští podnikatelé a jejich kulturní zázemí

Technické muzeum v Brně

03. 04. 2022 - 30. 04. 2022

Technické muzeum v Brně připravilo na duben 2022 cyklus přednášek a procházek pro veřejnost, věnující se historii, odkazu a budoucnosti technického a průmyslového dědictví města Brna.

3. 4. 2022 / vycházka / 10.00
Mgr. Barbora Dočekalová (Židovské muzeum v Praze, pobočka Brno): Procházka po stopách brněnské židovské komunity


Jak vypadalo středověké ghetto, kde stávaly někdejší velké synagogy a proč vlastně v Brně nemáme historické židovské památky? Komentovaná procházka s výkladem Barbory Dočkalové z brněnské pobočky Židovského muzea v Praze ulicemi Brna zaměřená na historii brněnské židovské komunity a meziválečnou architekturu, její objednavatele a stavitele, povede centrem města do míst, kde bývalo středověké ghetto, někdejší velké temply nebo centra slavného textilního průmyslu.

Sraz účastníků 3. dubna v 10.00 hod. u Čedoku na začátku Masarykovy ulice (u hlavního nádraží). Délka exkurze přibližně 120 min. Účast zdarma. Počet účastníků 25 osob. Přihlášky na exkurzi přijímáme do 3. 4. na adrese: mertova@tmbrno.cz, tel. 775 850 646.

6. 4. 2022 / přednáška / 16.30
Jaroslav Zoubek: Příběh rekonstrukce a oživování rodinných vil textilní dynastie Löw-Beer ve Svitávce


Příspěvek představí rekonstrukci a současné využití památkově chráněných rodinných vil spjatých s podnikatelskou rodinou Löw-Beer nacházející se v městysi Svitávka. Stavby mají velkou vazbu na slavnou brněnskou vilu Tugendhat, jejíž majitelka Gréta Tugendhatová, dcera Alfréda Löw-Beera, prožila dětství ve Svitávce s rodiči a širší rodinou – strýci Benno a Rudolfem s jejich rodinami. Alfred, Rudolf a Benno Löw-Beerovi vlastnili ve Svitávce velkou textilní továrnu, která nesla název Moses Löw-Beer. Její osud za 2. světové války posloužil jako předloha pro snímek Stevena Spielberga Schindlerův seznam (1993).

Místo konání: Technické muzeum v Brně v 16.30 hod., přednáškový sál ve 4. patře, vstupné zdarma.

10. 4. 2022 / vycházka / 10.00
Mgr. Barbora Dočekalová (Židovské muzeum v Praze, pobočka Brno): Prohlídka synagogy AGUDAS ACHIM


Funkcionalistická synagoga Agudas achim, postavená v letech 1935–1936, je ojedinělým příkladem moderní židovské sakrální architektury a zároveň v současnosti jedinou synagogou na území Moravy a Slezska, která slouží duchovním účelům židovské komunity. Výklad Barbory Dočkalové z brněnské pobočky Židovského muzea v Praze bude věnován zásadním momentům brněnské židovské historie, hlavním tradicím a zvykům judaismu, ale i dramatickému životnímu příběhu autora stavby Otto Eislera.

Sraz účastníků 10. dubna v 10.00 hod. před budovou synagogy, Brno – Skořepka 13. Délka exkurze přibližně 120 min. Účast zdarma. Počet účastníků 25 osob. Přihlášky na exkurzi přijímáme do 9. 4. na adrese: mertova@tmbrno.cz, tel. 775 850 646.

20. 4. 2022 / přednáška / 16.30
Mgr. Jana Černá, Ph.D. (Muzeum Brněnska, Vila Löw Beer): Löw-Beer. Příběh tří generací moravských „vlnobaronů“


Na rozvoj věhlasu brněnského textilního průmyslu měli značný podíl židovští podnikatelé, mezi nimiž zaujímala významné postavení rodina Löw-Beer. V přednášce bude odkryta její cesta za podnikatelským úspěchem a posluchači se seznámí se zakladatelem rodinné firmy Mosem Löw-Beerem, jeho synem (Maxem) a vnuky (Rudolfem, Bennem a Alfredem). Jejich továrny patřily od konce 19. století k největším vlnařským podnikům, do dějin města Brna i celé Moravy se však členové rodiny zapsali i svou společenskou a stavební činností. V přednášce tak bude poodhalen nejen klíč, který přispěl k podnikatelskému úspěchu rodiny, ale také neotřelý a přepychový způsob života těchto moravských „vlnobaronů“.

Místo konání: Technické muzeum v Brně v 16.30 hod., přednáškový sál ve 4. patře, vstupné zdarma.

24. 4. 2022 / vycházka / 10.00
Michal Doležel: Náhrobky průmyslové elity na brněnském židovském hřbitově


Zveme zájemce na komentovanou procházku po Židovském hřbitově s Michalem Doleželem. Procházka nás zavede k monumentálním pomníkům na místech posledního odpočinku významných průmyslníků, vědců či společensky aktivních osob. Seznámíme se s jejich osudy a životním příběhem jejich manželek i dětí.

Sraz účastníků 24. dubna v 10.00 hod. před hlavním vstupem do areálu Židovského hřbitova, Nezamyslova 27, Brno-Židenice. Délka exkurze přibližně 120 min. Účast zdarma. Počet účastníků max. 25 osob. Přihlášky na exkurzi přijímáme do 23. 4. na adrese: mertova@tmbrno.cz, tel. 775 850 646.

27. 4. 2022 / přednáška / 16.30
Mgr. Monika Němcová (Muzeum Svitavy): Továrník Oskar Schindler


Přednáška přiblíží skutečný složitý životní příběh svitavského rodáka Oskara Schindlera, který se z člena NSDAP stal Spravedlivým mezi národy, když „své“ Židy dostal z krakovské továrny do bývalé Löw-Beerovy továrny v Brněnci a zachránil je před jistou smrtí v koncentračním táboře.

Místo konání: Technické muzeum v Brně v 16.30 hod., přednáškový sál ve 4. patře, vstupné zdarma.

30. 4. 2022 / vycházka / 10.00
Michal Doležel: Místa posledního odpočinku významných průmyslníků a jejich rodinných příslušníků na brněnském Ústředním hřbitově


Zveme zájemce na komentovanou procházku po Ústředním hřbitově s Michalem Doleželem. Procházka nás zavede k monumentálním pomníkům na místech posledního odpočinku významných textilních průmyslníků a jejich rodin. Seznámíme se s osudy podnikatelů, jejich manželek i dětí.

Sraz účastníků 30. dubna v 10:00 hod. u hlavního vchodu na Ústřední hřbitov, Vídeňská 96, Brno. Délka exkurze přibližně 120 min. Účast zdarma. Počet účastníků omezen, max. 25 osob. Přihlášky na exkurzi přijímáme do 29. 4. na adrese: mertova@tmbrno.cz, tel. 775 850 646.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.